MAT TEMİZLEYİCİ SPREY TARİFİ

Kategori: BLOG, temizlik | 0

Yoga, meditasyon, pilates, egzersiz severler buraya toplansın… Bu yazımızda sizlerle mat temizleyici sprey tarifi paylaşacağız. Beden, zihin ve ruh sağlığımız için yaptığımız bu çalışmalardan sonra etrafımızdaki mikropları da kimyasalsız temizleyelim ki çevremize ve bedenimize zarar vermeyelim. “Ben mat kullanmıyorum benim spor aletlerim var.” diyen arkadaşlar üzülmesin. Tarifi bu aletleri temizlemek için de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Tariflere geçmeden önce kullanacağımız yağlar hakkında kısa bilgiler vermek yerinde olacaktır diye düşünüyoruz. Öncelikle amacımız temizlik olduğu için esansiyel yağlarımızı antifungal ve antibakteriyel özellikleri güçlü olanlar arasından seçtiğimizi belirtmek isteriz. Tabii bu yağları seçerken kokularının da bizi boğmamasına özen gösterdik.

Mat temizleyici spreyler konusundaki bir diğer durum ise esansiyel yağ oranında biz %2.5 gibi kullanırken genel tariflerin %0.5 ve %1 oranında kullandığını söylemeliyiz. Sanırım temizleyici etkilerinden olabildiğince çok yararlanmak adına biraz bonkör davranmışız J. Daha önceden instagram hesabımızda paylaştığımız tarifimizi revize edip esansiyel yağ oranını %1 yaparak tarifi sizlerle paylaşmaya karar verdik. Arzu eden arkadaşlar esansiyel yağ oranlarında %0.5 ile %2.5 arasında oynama yapabilirler. 1 ml. yağ ortalama 20 damla olarak hesaplarsanız 100 ml lik bir mat temizleyici sprey için 10 ile 50 damla arasında esansiyel yağ kullanabilirsiniz.

Mat Temizleyici Sprey Tarifi

Beyaz sirke                                                     23 ml

Distile su                                                         75 ml

Nane esansiyel yağı                                       10 damla

Lavanta esansiyel yağı                                   5 damla

Çay ağacı esansiyel yağı                                3 damla

Limon esansiyel yağı                                      2 damla

Hazırlanışı ve kullanım şekli

Malzemelerinizi karıştırmak ve rahatça kullanabilmek adına boş sprey şişesi kullanmanızı tavsiye ederiz. Malzemeler için 100 ml lik bir şişe yeterli olacaktır. Yapımı oldukça olaydır malzemeleri sırasıyla şişeye dökün ve ardından çalkalayın. Mat temizleyici sprey hazır.

Sprey oda sıcaklığında 6 ay saklayabilirsiniz. İçeriğindeki antibakteriyel yağlar ve sirke ile mat yüzeyindeki tüm mikropları size ve çevrenize zarar vermeden temizler. Beyaz sirke su ile seyreltilip esansiyel yağlar ile karıştığı için kokusu ferahtır, sizi rahatsız etmez.

Mat temizleme spreyinin kullanımına gelecek olursak. Tabii kullanmadan öce şişeyi iyice çalkalayarak işleme başlayalım. Ardından temizlemek istediğiniz yüzeye püskürtüp kuru bez ile silebilirsiniz.

Mat temizleyici sprey tariflerini çeşitlendirmek bizim elimizdedir. Bu yazıda size sunmuş olduğumuz tarif çok çeşitli esansiyel yağ içermesi ile beraber en çok tercih edilen tariflerden biridir. Kendi mat temizleyicinizi tasarlarken beyaz sirke yerine cadı fındığı toniği kullanabilirsiniz. Hemen hemen bu tür karışımlarda sirke ile cadı fındığı oranı aynı kullanılmaktadır.

Çay ağacı esansiyel yağını güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı tariflerinize eklemenizde yarar var. Diğer esasnsiyel yağları istediğiniz şekilde değiştirebilir kokusu hoşunuza gidecek seçecekler yaratabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

görseller: upsplash.com