EKOLOJİK TEMİZLİK

Kategori: BLOG, genel, temizlik | 0

Son yıllarda alerji, astım, kronik rahatsızlıklar, deri problemleri hayatımızın ne kadar da içine girdi. Hemen hemen her ailede en az bir kişiye rastlıyoruz. Kimi egzamadan, kimi hassas cilt yapısından şikayetçi… Peki, durum nasıl bu kadar çoğaldı? Son yıllarda neden bir çoğumuz hastayız? Cevabı aslında oldukça basit: Zararlı kimyasallar içeren temizlik ürünleri. Evet, evet yanlış duymadınız tek suçlusu olmasa da büyük sorumlusu onlar. Tabii bizim henüz fark etmediğimiz birçok sağlık probleminin de.

Tüketeceğimiz gıdaları sağlıklı seçiyoruz. Cildimize kullanacağımız ürünleri zehirsiz, doğal, sert kimyasaldan uzak seçenekler ile sınırlıyoruz fakat yetmiyor. Soluduğumuz havayı, yaşam alanlarımızı, yattığımız yatağı ya da yemek yediğimiz çatalı ne kadar zehirsiz tutuyoruz? Evde kullandığımız temizlik malzemelerinin, oda spreylerinin ve duvar boyalarının zararlı kimyasallar içermediğinden emin miyiz? Ekolojik ya da organik birkaç marka dışında emin olmamız mümkün değil. Bu süreçte ne yazık ki bir ürün bize ve doğaya ne kadar az zarar verecek şekilde üretiliyorsa o kadar pahalı oluyor. Gözünüz korkmasın organik, ekolojik ya da vegan etiketli ürünler pahalı olabilir fakat alternatifsiz değildir. Hem ev ekonomimize katkı sağlamak hem de sağlıklı temizlik ürünleri ile yaşam alanımızı temizlemek oldukça basittir.

Beyazlar daha olsun, evimiz mis gibi koksun ve mikroplardan arınsan diye doğaya ve kendimize verdiğimiz zararların farkına yeni yeni varmaya başladık. Sert kimyasalların bize, çevremize ve doğaya verdiği zararların döngüsüne kısaca değinmek isteriz. Evde kullandığımız temizlik ürünleri içinde asit, fenol, klor, petrol ürünleri gibi 55.000’nin üzerinde kimyasal madde bulunmaktadır.

Örneğin; bir yüzey temizleyici kullandığımızda ilk olarak havaya karışan kimyasallar ve dokunduğumuzda deri yoluyla geçenler ile zehirlenme yaşarız. İş bu kadar ile bitmez durulama ve arındırma ile kanalizasyona gönderilen bu kimyasallar su sitemlerimiz aracılığı ile bize geri döner. Bize geri dönmeyenler toprağa, suya karışır. Böylece toprak kirlenir ve o topraklarda yetişen gıdalara geçer. Bu kısır döngü her temizlik ürünü için geçerlidir. Hava, su ve toprak kirlenince tüm canlılar da parça parça bu zehirli atıkları vücuduna almaya devam eder. Alerjiler, kanser, akciğer sorunları, kronik yorgunluk ve hastalıklardan uzak kalmak istiyorsak kendimizi ve doğayı korumak için ev temizliği konusuna özen göstermeli ve temizlik ürünlerimizde değişiklikler yapmalıyız.

Peki, ekolojik temizlik için nereden başlasak? Hem sağlıklı hem de cep yakmayan bir sistem mümkün mü? Evde hazırlayabileceğiniz temizlik ürünlerinin tariflerine geçmeden önce temizlik sırasında kullanabileceğiniz doğal malzemelere kısaca bir değinelim.

Fresh apple juice close up shot

Ekolojik Temizlik İçin Kullanabileceğimiz Malzemeler

Limon tuzu; diğer adıyla sitrik asittir. İyi bir kireç çözücü ve koruyucudur.  Ürünlerin raf ömrünü uzatmak için gıda, temizlik ve ilaç sektöründe kullanılır. Ev temizliğinde sıkça tercih edilen bir malzemedir.

Kaya tuzu; sodyum klorürün mineral formudur. Aşındırı, antifungal, antiseptik özelliktedir. İyi bir dezenfektan ve parlatıcı olarak ev temizliğinde kullanılır.

Karbonat; Sodyum bikarbonat, hafif aşındırıcı bir temizlik sağlar, beyazlatıcı ve koku giderici özellikleri vardır.

Sirke; Fermantasyon ile elde edilen bir sıvıdır. Asitli içeriği mikropları öldürmesini, yağı parçalamasını ve mineral kalıntıları çözmesini sağlar.

Boraks; Boraks doğal bir mineraldir. Su, oksijen, sodyum ve bordan oluşur. Doğal dezenfektan olarak evlere girmektedir. Küflenmeyi önler.

Çamaşır sodası; Sodyum karbonat adlı bir mineraldir. Çok az miktarda yakıcı olup katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürününün etkin temizleyicisidir.  Su yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özelliği vardır. Tahriş edici olabildiğinden eldivenle kullanılması ve solunmaması daha doğru olur. Alırken klor ve titanyum dioksit içermemesine dikkat edilmelidir.

Arap sabunu ve bitkisel yağ tabanlı sabunlar;  sentetik koku ve hayvansal yağ ve petrol ürünü olmayan sabunları tercih edilmelidir.

Uçucu (Esansiyel) yağlar; Ev temizliğinde hoş kokuyu sağlamak ve uçucu yağların antimiktobiyal ve antifungal özeliklerinden yararlanmak için tercih edilir. Uçucu yağ satın alırken sentetik olanlarından uzak durmalı, kaliteli olanlarını seçmeliyiz. Doğru uçucu yağ seçimi için uçucu yağ satın alırken dikkat edilmesi gerekenler adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kısaca değindiğimiz bu 8 doğal malzeme ile çamaşır, bulaşık deterjanı, yumuşatıcı, cam temizleyici, lavabo açıcı, yüzey temizleyici, oda spreyi, halı deterjanı, ahşap temizleyici ve ihtiyaç duyduğunuz tüm temizlik ürünlerini yapabilirsiniz. Ekolojik temizlik mümkün!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

görseller: freepik.com