YAĞLI SAÇLAR İÇİN ŞAMPUAN VE SAÇ KREMİ TARİFİ

Kategori: BLOG, güzellik, kişisel bakım | 0

Saç tipinizin yağlı olup olmadığına karar vermek için uzman olmanıza gerek yok. Saç dipleriniz yağlı görünüyorsa, saçlarınız hacimsizse ve saçlarınızın ağırlaştığını hissediyorsanız yağlı saçlara sahipsiniz demektir.

Yağlı saçların nedeni vücudumuzun ya da saç derimizin başkalarına göre daha fazla sebum üretmesidir. Fazla sebum üretimi saçlarınızın yağlı ve ağırlaşmış görünmesine neden olur.

Yağlı saç tipleri saçlarda büyük sorunlara evrilmekten çok günlük hayatta şekil alma zorluğu ve ‘kirli’ görüntü ile özgüven eksikliğine yol açan ve can sıkan bir durumdur. Bu sorundan mustarip olan arkadaşlar saçları daha az yıkamak, daha çok yıkamak, örtmek, toplamak gibi pek çok şey denerler.

Yağlı saçlardan kurtulma ya da bu durumu hafifletme konusunda doğru seçilmiş şampuan, saç kremleri (tabii ev yapımı, doğal, katkısız ve zehirsiz olanlar 🙂 ) kullanarak kişinin kendine uygun saç rutini oluşturmasıdır. Bu saç rutinleri arasına yine yağlı saçlara uygun saç bakım yağları ve maskelerini eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Saç bakımı hakkında daha fazla bilgi için Doğal Saç Bakımı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Yağlı Saçlar için Ev Yapımı Şampuan Önerileri

                           Tarif 1

İçindeki narenciyeler ile saç derinizi derinlemesine temizler ve saçın sebum dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Yağlanmayı kontrol altına alarak saçlarınızı canlandırır. Birkaç haftalık düzenli kullanımda saç derisindeki yağlanmada azalma, güçlü ve parlak saçlar vaat eder.

Malzemeler

 •     Sıcak su                                             240 ml.
 •     Karbonat                                            10 ml. (1 çorba kaşığı)
 •     Mısır nişastası                                    20 ml. (2 yemek kaşığı)
 •     Greyfurt suyu                                      80 ml.
 •     Üzüm çekirdeği yağı                           10-15 ml. (2-3 tatlı kaşığı)
 •     Narenciye esansiyel yağı                    5 damla

*Narenciye esansiyel yağı olarak; limon, mandalina, bergamot, turunç, portakal gibi narenciyelerden herhangi birinin yağını tercih edin.

Yapımı

Tüm malzemeleri bir kapta birleştirin ve kullanmadan önce iyice çalkalayın. Saçlarınızı yıkarken bol miktarda uygulayın ve iyice durulayın. Ürünü buzdolabında saklayın ve 2 hafta içinde tüketin.

                             Tarif 2

Hassas saç derisi ve yağlı saçlar için mükemmel çözümdür. Yağlanmayı azaltır cansız görüntüye son verir.

 • Yeşil çay (demlenmiş)                           10 ml. (2 tatlı kaşığı)
 • Kastil sabunu                                        10 ml. (1 yemek kaşığı)
 • Yeşil kil                                                  10 ml. (1 yemek kaşığı)
 • Çay ağacı esansiyel yağı                      10 damla

Yapımı

Kastil sabun, yeşil kil, yeşil çay ve çay ağacı yağını bir kasede karıştırın. Karışım çamurlu yeşil bir renge dönene kadar karıştırmaya devam edin. Karışımı uygularken saç derinize iyice masaj yaparak şampuanınızı köpürtün ve ılık ya da soğuk su ile durulayın.

Yağlı Saçlar için Ev Yapımı Saç Kremi Tarifi

Saçlarınız için dengeleyicidir. Saçlarınızı kalıntılardan arındırır, onarır ve uyarır. Saç derisinin yağlanması ile mücadele eder. Saçlarınız parlak ve pürüzsüz bir görüntüye kavuşur.

Malzemeler

 • Elma sirkesi                                       120 ml.
 • Kayısı yağı                                         10-15 ml (2-3 tatlı kaşığı)
 • Selvi esansiyel yağı                            4-5 damla

Yapımı

Tüm malzemeyi iyice birleştirene kadar karıştırın. Nemli saça uygulayın. 5 dakika bekleyerek durulayın ya da saçta bırakın. En iyi sonucu almak için haftada bir iki kere uygulayın. Kreminizi 6 ay içinde tüketin.

*Her yıkamadan sonra saç kremi olarak kullanmak isterseniz kayısı yağı yerine 120 ml. distile su ekleyerek tarifi hazırlayabilirsiniz.

KAYNAKLAR:

Jane Aniston, Homemade Shampoo: A Complete Beginner’s Guide To Natural DIY Shampoos You Can Make Today, 2015

Carmen Reeves, Homemade Natural Hair Care (with Essential Oils): DIY Recipes to Promote Hair Growth, Shine & Repair, 2015

 

kullanılan görseller: freepik.com