VÜCUT İÇİN GÜNEŞ KREMİ SPF +25

Kategori: BLOG, güzellik, kişisel bakım | 0

Vücut İçin Güneş Kremi SPF +25 ile bu yaz paylaşacağımız güneş koruyucu ürünlerin sonuna geliyoruz. Son tarifimize geçmeden önce, daha önce yazılarımıza aşina olmayanlarımız için küçük hatırlatmalarda bulunalım.

İlk kez evde kendi bakım ürünlerinin hazırlamak isteyenlerin mutlaka Evde Merhem Yapımı Hakkında Temel Bilgiler yazımızla başlamasını öneriyoruz. Güneşten korunma hakkında temel bilgiler için Güneş Işınları Ve Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunma yazımıza da göz gezdirmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca güneş koruyucu bir ürün hazırlamak ile ilgili aklınıza takılabilecek çeşitli konuların geniş özetini Evde Doğal Güneş Koruyucu Hazırlama Hakkında Temel Bilgiler yazımızda bulabilirsiniz.

Son olarak malzemelere geçmeden önce, Vücut İçin Güneş Kremi SPF +25 hazırlarken kullanacağınız yağların özellikleri hakkında bilgi edinmek isterseniz Doğal Güneş Koruyucu İçeren Yağlar yazımıza göz atabileceğinizi hatırlatalım. Hazırsanız başlayabiliriz.

 

Vücut İçin Güneş Kremi SPF +25 İçin Malzemeler

Kakao   yağı                                       20 g

Karite yağı (Shea butter)                    5 g

Hindistan cevizi yağı                          20 ml

Avokado yağı                                     5 ml

Susam  yağı                                       15 ml

Aloe vera yağı                                    10 ml

Aynısefa yağı                                     50 ml

Nar çekirdeği yağı                              10 ml

Buğday rüşeymi yağı                          5 ml

Lavanta uçucu yağı                            2 ml

Kıvam arttırıcı    balmumu: 14 g /Ayçiçek mumu: 35 g/candelilla mumu: 7 g

Çinko % 20          balmumu için: 35,62 g  /Ayçiçek mumu için: 40,87 g /candelilla mumu için: 33,87 g

Hazırlanışı

  • Kullanmak istediğininiz kıvam arttırıcıyı (balmumu, Ayçiçek mumu, candelilla mumu seçeneklerinden yalnızca bir tanesini kullanmalısınız) seçin. Seçtiğiniz kıvam arttırıcıyı kakao ve karite (shea butter) ile birlikte benmari usulü eritin.
  • Eriyen karışıma Hindistan cevizi, avokado, susam, aloe vera, aynısefa, nar çekirdeği ve buğday rüşeymi yağlarını ekleyin. Homojen bir kıvam elde etmek için kaıştırın.
  • Seçtiğiniz kıvam arttırıcıya uygun miktardaki çinko oksiti karışıma ekleyin.
  • Karışımı ocaktan alın. Karışımınız biraz soğuyunca lavanta uçucu yağını ekleyin ve blander ya da mikser yardımıyla çırpın. (Çırpma aleti kullanmak kreminizin daha akışkan, homojen olmasını ve çinko oksitin topaklanmadan karışmasını sağlar.)
  • Hazırladığınız ürünü saklayacağınız uygun bir kavanoza alarak hızlıca soğuması için buzdolabına koyun.

Soğuduktan sonra ürününüzü 6 ay oda sıcaklığında kullanabilirsiniz.

Kullanımı

Güneşe çıkmadan hemen önce uygulayın. Hiçbir güneş koruma ürününün %100 koruma sağlamadığını unutmayın. Korumayı sürdürebilmek için yüzme, terleme ve kurulanma sonrası ürünü uygulamasını tekrarlayın. Normal şartlarda, hazırladığınız ürünü 2 saatte 1 uygulamanız yeterlidir.