SAÇ BAKIM YAĞI KULLANMANIN FAYDALARI VE PRATİK TARİFLER

Kategori: BLOG, güzellik, kişisel bakım | 0

Saç bakımında genel ve zorunlu rutinimiz saç temizliğidir. Temiz, canlı ve şekle girmiş saçlara kavuşmak bazen şampuan ve saç kreminin yeterli olmadığı bir alandır. Pek çoğumuz bu uygulamaların dışında saçlarımız cansızlaştığında ya da mevsimsel olarak döküldüğünde saç bakım yağlarına başvururuz. Peki, bu saç bakım yağlarının saçlarımıza faydaları nelerdir?

Saç bakım yağının saçlarımıza faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Saç bakım yağları günlük ya da haftalık bakımlar ile uygulanmaktadır. Günlük kullanımda saçları dipten uca beslemek yerine saçların nemli, canlı ve düzgün şekil alması için banyo sonrası minik miktarlar saç uçlarına sürülür ve durulanmaz. Bu uygulama ayrıca saç tellerimizi koruyucu bir tabaka olarak sarar ve saçları ısıdan korur.

Haftalık bakımlar ise her gün, haftada iki ya da haftada bir gibi saçın ihtiyacı olan durumun çözümlenmesi için bir rutin oluşturularak yapılan bakımdır. Bu bakında eğer saç derisi problemlerimiz var ise yağ saç derisine uygulanarak, genel olarak tüm saçı beslemek istiyorsak bütün saça uygulanarak belli süre beklendikten sonra saçlar yıkanır.

Saç bakım yağını temiz saç ve kafa derisine sürmek etkilerini arttırır. Saçlarımızı şampuanlayıp duruladıktan sonra açılan gözeneklere yağ uygulaması yapmak çok daha uygundur. Genel olarak saç bakım yağı saça uygulandıktan sonra en az 2 saat saçta kalmalıdır ve saçı bir bone ya da havlu yardımı ile kapatılmalıdır. Saç bakım yağı ne kadar uzun süre saçta kalırsa o kadar yararlı olduğu için geceleri bakım yapıp uyumak da çok tercih edilen bir yöntemdir. Saç bakım yağı ile güçlendirilen saçlar; kolay taranır ve şekil alır. Kepek, saç derisi sorunları ve saç dökülmesi için tercih edilen bakımlar sorunlarımızı giderirken saçlarımızı daha sağlıklı hale getirir, saç uzamasını arttırır.

Sağlıklı, güçlü, kolay şekil alan, parlak saçlar için evde uygulayabileceğiniz pek çok tarif vardır. Bir de bizim tariflerimize göz atabilir ya da beğendiğinizi uygulamaya başlayabilirsiniz.

            Yıpranmış Saçlar için Saç Bakım Yağı

Boya, ısı, hava kirliliği yüzünden hasar görmüş ve yıpranan saçlarınızı toparlarlar ve besler.

 • Kenevir tohumu yağı 50 ml
 • Jojoba yağı 30 ml
 • Hindistan cevizi yağı 15 ml
 • E vitamini 5 ml

Tüm malzemeleri uygun bir kap içine alıp karıştırmadan önce; hindistan cevizi yağınız katı ise benmari usulü eriterek sıvı hale getirin ve E vitamininizin seyreltilmemiş olduğundan emin olun. Tüm yağları seçtiğiniz saklama kabına ekleyin ve karıştırın. Saç bakım yağının ömrü oda sıcaklığında 1 senedir. Karışımı ilk hafta haftada 3 kere bütün saça saçınıza uygulayın. 3. Haftadan itibaren haftada 1 uygulamaya düşürün. Saça sürüldükten sonra en 2 saat saçta bekletip öyle durulayın. Durulama sırasında şampuan ve saç kremi kullanabilirsiniz.

            İnce Telli Saçlar için Saç Bakım Yağı

İnce telli saç tellerinin kalınlaşmasına yardım eder. Saçları gür ve dolgun gösterir.

 • Hindistan cevizi yağı 20 ml (2 yemek kaşığı)
 • Lavanta esansiyel yağı 3 damla
 • Biberiye esansiyel yağı 3 damla

Tek kullanımlık bir tariftir. Saklama gerektirmez. Tüm malzemeleri uygun bir kaba alıp karıştırın. Parmak uçlarınızı kullanarak hafif masaj ile yağı saç derinize yedirin. Saçınızı havlu ile örtün ve en az yarım saat karışımın etki etmesini bekleyin. Saçlarınızı her zaman yıkadığınız gibi yıkayın ve saç kremi kullanın. Saç bakım yağını hafta 1 uygulayın.

            Kepekli Saçlar için Saç Bakım Yağı

 • Jojoba yağı 10 ml (1 yemek kaşığı)
 • Çuha çiçeği yağı 10 ml (1 yemek kaşığı)
 • Lavanta esansiyel yağı 5 damla
 • Biberiye esansiyel yağı 5 damla
 • Nane esansiyel yağı 5 damla

Tüm malzemeleri bir araya getirin ve iyice karıştırın. Avucunuzun içine küçük bir miktar dökün ve formülü eşit şekilde yaymak için her iki elinizi yavaşça birbirine sürtün. Alnın tepesinden başlayarak kafa derisine masaj yapın. Karışımı, yağlar tükenene kadar tüm saç derisine uygulamaya devam edin. 5 dakika boyunca, küçük, dairesel hareketlerle parmakların uçlarınızı kullanarak kafa derisine hafifçe masaj yapın. Karışımı gece boyunca veya mümkün olduğunca uzun süre tutun. Saçı normal şekilde durulayın. Haftada 2-3 kez tekrarlayın. Tarif tek kullanımlık ölçüdedir.

            Saç Dökülmesi için Saç Bakım Yağı

 • Jojoba yağı                       30 ml
 • Sedir esansiyel yağı         5 damla
 • Lavanta esansiyel yağı     5 damla
 • Biberiye esansiyel yağı     5 damla
 • Kekik esansiyel yağı         5 damla

Jojoba taşıyıcı yağını küçük bir cam veya seramik kabın içine dökün. Sedir ağacı, lavanta, biberiye ve kekik esansiyel yağlarını taşıyıcı yağa ekleyin ve birleştirmek için karıştırın. Bu karışımı elinizin avuç içine dökün ve saç derinize 2 dakika masaj yapın, sonra durulayın. Saç dökülmesini en aza indirmek için bu uygulamayı haftada 3 veya 4 kez tekrarlayın. Tarif tek kullanımlıktır.

 

KAYNAKÇA:

Beth Jones,600 Aromatherapy Recipes for Beauty, Health & Home,CreateSpace Independent Publishing Platform, (2014).

Lea Harris, DIY Aromatherapy: Over 130 Affordable Essential Oils Blends for Health, Beauty, and Home, Rockridge Press

Somona Press, Essential Oils & Aromatherapy, An Introductory Guide: More Than 300 Recipes for Health, Home and Beauty, 2014

Kolbjorn Borseth, The Aromantic Guide to Unlocking the Powerful Health and Rejuvenation Benefits of Vegetable Oils : In Skin, Hair and Health Care Products, Aromantic Ltd., 2008

 

kullanılan görseller: freepick.com