NORMAL SAÇLAR İÇİN ŞAMPUAN VE SAÇ KREMİ

Kategori: BLOG, güzellik, kişisel bakım | 0

Normal saçlar, herkesin kavuşmak istediği ideal saç tipidir. Saç derisinde kepek, tahriş gibi sorunlara rastlanmaz. Saçtaki sebum üretimi dengededir. Yağlanma gözlenmez. Olması gereken nem derecesine sahiptir. Saç kuvvetli, esnek ve parlak görünür.

İdeal saç tipi olan normal saçlara sahipseniz saçlarımıza hiç özen göstermeyeceğimiz anlamına gelmez. Sizlere her zaman olduğu gibi doğal, zehirsiz, cildinize dost ürünler ile bakım yapmanızı içtenlikle öneririz. Güzelliğimizi korumamız için sert kimyasallara ve işlemlere gerek yok. Rutinlerimizi kendimiz belirleyip ev yapımı ürünler ile sağlıklı bir güzelliğe kavuşmak hayal değil. Sizin saçlarınız ideal deyip kenara çekilmiyoruz. İster ekolojik ve zehirsiz yaşamı kendinize yol edinmiş olun, isterseniz bu çılgın kozmetik sektöründen çıkıyor ve kendi bakım ürünlerinizi kendiniz yapmak istiyor olun… Sizi de unutmadık 🙂 . İhtiyaç duyanlara birkaç tarif hazırladık.

Normal Saçlar İçin Ev Yapımı Şampuan Tarifi

Vitamin ve mineral bombası olan bu şampuan saçı kökten uca yoğun biçimde besler. Saç dökülmesini önler. Saçlara ihtiyacı olan akışkanlığı sağlayarak tarama kolaylığı sunar. Saçlarda ağırlaşmış ya da yağlı bir görünüme sebep olmaz.

Malzemeler

  • Hindistan cevizi sütü           80 ml.
  • Kastil Sabunu (sıvı)            120 ml.
  • Hint yağı                             10 damla
  • Portakal esansiyel yağı      10 damla

Yapımı

Hindistan cevizi sütü, kastil sabunu, hint yağı ve portakal esansiyel yağını bir kaba ekleyin ve homojen halle gelene kadar iyice karıştırın. Saçınıza istediğiniz miktarda uygulayıp şampuanı saçınıza yedirin ve bol su ile durulayın. Ürünü buzdolabında saklayın ve 1 ay içinde tüketin.

Normal Saçlar İçin Ev yapımı Saç Kremi Tarifi

Saçı derinlemesine temizler ve güçlendirir. Saçta kalan sabun ve diğer artıklardan arındırır. Saçlarınıza parlaklık, yumuşaklık ve taranma kolaylığı sağlar.

 Malzemeler

  1. Su                                                                       240 ml.
  2. Isırgan / Papatya / Adaçayı/ Fındık yaprağı       Birkaç tutam
  3. Elma sirkesi                                                        10 ml. (1 yemek kaşığı)
  4. Tatlı badem yağı                                                 30 ml. (3 yemek kaşığı)
  5. Lavanta esansiyel yağı                                       5 damla

Yapımı

Öncelikle tarifimize başlamadan önce hangi bitkiyi demlemek istediğiniz seçin. Beyazlayan saç telleri ve saç dökülmesi ile mücadele etmek için ısırgan otu ve adaçayını, saçlarınız kahverengi ya da koyu renk ise fındık yaprağını, açık renk ve ince telli ise papatyayı demlemek için kullanın. 240 ml. suyu kaynatın ve ocaktan alın seçmiş olduğunuz bitkiyi üzerine dökün ve 20 dakika demlendirin. Bitki çayınızı süzün. Ardından tüm malzemeleri uygun bir kapta birleştirip çalkalayın. Şampuanlama sonrası saç kremi olarak karışımı kullanın. Kremi özellikle saç uçlarınıza iyice yedirdikten sonra durulayın. Ürünü serin ve kuru bir yerde saklayarak birkaç içinde kullanın.

 

KAYNAKÇA:

Carmen Reeves, Homemade Natural Hair Care (with Essential Oils): DIY Recipes to Promote Hair Growth, Shine & Repair, 2015

 

 

kullanılan görseller: freepik.com