EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ 2 GÜNEŞ KORUYUCU TARİFİ

Kategori: BLOG, güzellik, kişisel bakım | 0

Evde güneş koruyucu krem yapımı tarifi bazı çevreler tarafından doğal, zehirsiz ve ekolojik bir seçenek olarak görülürken bazı çevreler tarafından (bazı dermatologlar ve kozmetologlar vb.) evde yapılan güneş koruyucuların bizi güneş ışınlarına karşı koruyamayacağı yönündedir. Dermakozmetik sektörü çok büyük paraların döndüğü bir sektör olması ile beraber güneş koruyucular insan sağlığı için olmazsa olmaz kullanmamız gereken bir üründür. Böyle bir sektörde bazı uzmanların bu kremleri evde yapamayacağımızı savunması gayet mantıklı ve normaldir. Evde güneş kremi yapımı biraz matematik, ve çokça araştırma gereken bir konudur. İşin mantığını bir kere kavradığımızda hem var olan tarifleri kontrol edip yapmak hem de kendi tariflerimizi oluşturmak oldukça basittir.

Ev yapımı güneş kremlerinin işe yaramaz olduğunu savunanların arkasına sığındığı en büyük argüman SPF değerinin hesaplanamayacağı ya da piyasada verilen tariflerin SPF değerinin ortalama 10 – 15’in üzerine çıkamayacağı yönündedir. Birçok ev yapımı tarifin hafif güneş koruyuculu olmasında haklı olmakla beraber ev yapımı güneş kremlerinde SPF 30 – 35+ ürünler elde etmek mümkündür. Konu ilginizi çekiyorsa daha önceki yazılarımızdan Doğal Güneş Koruyucu İçeren Yağlar ve Evde Doğal Güneş Koruyucu Hazırlama Hakkında Temel Bilgiler konuları inceleyebilirsiniz.  Tüm araştırmayı yapıp iki karşıt görüşü hakkında fikir edinip evde güneş kremi yapmanın sizi güneş ışınlarından koruyup korumayacağına sizler karar vermelisiniz.

Biz yaptığımız araştırmalar sonucunda ev yapımı güneş kremlerinin bizi güneş ışınlarından koruduğuna karar verdik ve 3 yıldır kendi güneş kremlerimizi kendimiz yapıyoruz. Edindiğimiz tecrübe ise doğru hesaplama ve doğru kullanım ile ev yapımı güneş kremleri de piyasada satılan ürünler kadar koruyor olacak ki yazın güneş yanıklarımız oluşmuyor, güneş lekelerimiz geçen senelere göre daha az, çocuklar güneş altında bizden fazla vakit geçirse de vücutları su toplamıyor, kızarmıyor…

SPF değerinden bu kadar bahsetmişken ortalama olarak kaç faktör olduğunu hesapladığımız iki tarif ile devam edelim. Tabii diğer güneş kremi tariflerimizde olduğu için yüz ve vücut için ayrı ayrı seçenekler ile.

Krem yapımına başlamadan önce yapım işleminde kullanacağınız araç ve gereçlerinizin steril olduğundan emin olun. Güneş kremi tariflerini uygularken blender ya da mikser gibi karıştırıcı aletler kullanmak çinko oksitin topaklanmadan dağılmasında ve daha akışkan bir krem elde etmemizde etkilidir.

Yüz İçin Güneş Koruyucu Krem Spf 35+

Balmumu         7 gr.     / Ayçiçek mumu         17,5 g / Candelilla      3.5 gr.

Tamanu yağı                                       15 ml.

Ahududu Çekirdeği Yağı                      9 ml.

Nar Çekirdeği Yağı                              18 ml.

Aynısefa Yağı                                      15 ml.

Buğday Ruşeymi Yağı                          3 ml.

Lavanta Esansiyel Yağı                        30 – 36 damla

Çinko oksit %20          balmumu ile 15,58 g / ayçiçek mumu ile 18,21 g / candelilla ile 14,71 g

 

Hazırlanışı  

  • Kullanmak istediğiniz doğal kıvam arttırıcıyı (balmumu, Ayçiçek mumu, candelilla mumu) seçin.
  • Seçmiş olduğunuz kıvam arttırıcıyı tarifteki ölçüye göre tartın ve benmari kabında eritin.
  • Eriyen malzemenin üzerine sabit yağlarınızdan tamanu, ahududu çekirdeği, nar çekirdeği, aynısefa ve buğday rüşeymi yağını ekleyin ve homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın.
  • Ardından çinko oksit miktarını seçtiğiniz malzeme miktarına uygun şekilde tartarak karışıma koyun. Mikser ya da blender yardımı ile ocaktan aldığınız karışımı çırpın.
  • Hafif soğumuş olan karışıma lavanta esansiyel yağını ekleyerek bir tur daha karıştırın ve elde ettiğiniz malzemeyi uygun bir kavanoza alın.

Ürünü oda sıcaklığında 6 ay saklayabilirsiniz.

Kullanımı

Güneşe çıkmadan hemen önce uygulayınız. Hiçbir güneş koruma ürünü %100 koruma sağlamaz. Korumayı sürdürebilmek için yüzme, terleme ve kurulanma sonrası ürünü uygulamasını tekrarlayınız. (Normal şartlarda ürünü 3-4 saatte 1 uygulamanız yeterlidir.)

güneşin zaralı etkilerinden korunma

Vücut İçin Güneş Koruyucu Krem Spf 25+

Balmumu 14 g / Ayçiçek mumu 35 g / Candelilla mumu 7 g

Hindistan Cevizi Yağı                         20 ml.

Kakao Yağı                                         20 gr.

Aynısefa Yağı                                     60 ml.

Nar Çekirdeği Yağı                             20 ml.

Aloe vera Yağı                                    20 ml.

Lavanta Esansiyel Yağı                      2 ml.

Çinko oksit %20          balmumu ile 26,9g / ayiçek mumu ile 32,15g /candelilla mumu ile 25,15 g

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli

  • Kullanmak istediğiniz doğal kıvam arttırıcıyı (balmumu, Ayçiçek mumu, candelilla mumu) seçin.
  • Seçmiş olduğunuz kıvam arttırıcıyı tarifteki ölçüye göre tartın, hindistan cevizi yağı ve kakao yağını ekleyerek ve benmari kabında eritin.
  • Eriyen malzemenin üzerine sabit yağlarınızdan aynısefa, nar çekirdeği ve aloe vera yağını koyun ve homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın.
  • Ardından çinko oksit miktarını seçtiğiniz malzeme miktarına uygun şekilde tartarak karışıma karışıma ekleyin.
  • Mikser ya da blender yardımı ile ocaktan aldığınız karışımı çırpın. Hafif soğumuş olan karışıma lavanta esansiyel yağını ekleyerek bir tur daha karıştırın ve elde ettiğiniz malzemeyi uygun bir kavanoza alın.

Ürünü oda sıcaklığında 6 ay saklayabilirsiniz.

Güneşe çıkmadan hemen önce uygulayınız. Hiçbir güneş koruma ürünü %100 koruma sağlamaz. Korumayı sürdürebilmek için yüzme, terleme ve kurulanma sonrası ürünü uygulamasını tekrarlayınız. (Normal şartlarda ürünü 3-4 saatte 1 uygulamanız yeterlidir.)

 

kullanılan görseller: freepik.com