EVDE DOĞAL GÜNEŞ KORUYUCU HAZIRLAMA HAKKINDA TEMEL BİLGİLER

Kategori: BLOG, genel, güzellik, kişisel bakım | 0

Yazın ortalarına geldiğimiz şu günlerde doğal ürünleri tercih edenlerimiz için önemli gündemlerden birisi güneş koruyucu ürün seçimi. Şüphesiz piyasada, farklı içeriklerde birçok ürün bulunuyor. Bunlardan birini seçmek yerine kendi güneş koruyucusunu hazırlamak isteyenler, bu yazımız en çok sizin için.

Güneş koruyucu hazırlama hakkında temel bilgileri bu yazımızda bir araya getirdik. Bu yazımızda, güneş koruyucular nasıl etki eder, evde güneş koruyucu hazırlarken kullanacağımız malzemeler nelerdir, SPF nedir ve evde hazırladığımız güneş koruyucular için SPF nasıl hesaplanır sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Güneş Koruyucular Nasıl Etki Eder?

Güneş koruyucular iki farklı yolla güneşten korunmamıza yardımcı olur. Bazıları güneş ışınlarını yansıtarak bazıları ise zararlı ışınlar derimize ulaşmadan onları absorbe ederek güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildimizi korurlar.

  • Mineral bazlı koruyucular Çinko Oksit (ZnO) ya da Titanyum Dioksit (TiO2) maddelerini içerirler. Bu maddeler cilt yüzeyinde bir tabaka oluşturur ve güneş ışınlarını yansıtarak cilde ulaşmasını engellerler. Güneşe çıkmadan hemen önce sürülerek kullanılabilirler. Ancak, suyla temas ya da terleme nedeniyle cilt yüzeyinde oluşan beyaz tabaka zayıflayacağı için, sık sık yeniden uygulama gerektirirler.

 

  • Kimyasal bazlı koruyucular oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate ve octinoxate gibi kimyasal maddeler içerirler. Cilt tarafından emilen bu kimyasallar güneş ışığını absorbe ederek cilde ulaşmasını engellerler. Güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalıdırlar. Mineral bazlı koruyuculara oranla daha az sıklıkta yeniden uygulanmaları gerekir.

Bu kısa açıklamalardan kolaylıkla anlaşılabileceği gibi evde hazırlayabileceğimiz güneş koruyucular mineral bazlı koruyucular grubundan olacak. Hazırlayacağımız ürün hakkında biraz fikir sahibi olduğumuza göre ihtiyacımız olan malzemelerden bahsetmeye geçebiliriz.

Güneş Koruyucu Hazırlamak İçin İhtiyacımız Olan Malzemeler

Evde hazırlayacağımız tüm merhemlerde, şifalı etkilerinden faydalanacağımız bitkisel yağlar ile hayvansal ya da bitkisel kökenli doğal kıvam arttırıcılar temel hammaddelerimizi oluşturur. Güneş koruyucu ürünlerde ise geniş spektrumlu koruma sağlamak için bunlara ek olarak yansıtıcılara da ihtiyaç duyarız.

Güneş koruyucular hazırlarken ihtiyacımız olan hammaddelerden bitkisel yağlardan ve doğal kıvam arttırıcılardan Evde Merhem Yapımı Hakkında Temel Bilgiler yazımızda bahsetmiştik. Daha önce okumadıysanız öncelikle bu yazıyı ardından da Doğal Güneş Koruyucu Yağlar yazımızı okumanızda fayda var. Bu iki yazımızı da okumuş olduğunuzu var sayarak devam edelim.

Evde hazırladığımız merhemlerde kullandığımız hammaddelere ek olarak yansıtıcılar kullanırız demiştik. Yansıtıcılar, geniş spektrumlu güneş koruyucu hazırlayabilmek için kullanacağımız, cilt yüzeyinde bariyer oluşturup güneş ışınlarını yansıtarak cilde ulaşmasını engelleyen mineral bazlı maddelerdir.

Çinko oksit: İnorganik bir bileşiktir. Çinkonun oksijen molekülleri ile birleşecek şekilde eritilmesi sonucu elde edilen çinko oksit, beyaz pudra görünümünde ve kokusuzdur. Atmosferdeki Karbon dioksit ile ve ultraviyole ışınlarını soğurma özelliğine sahiptir.

Antiseptik ve kurutucu özelliğe sahiptir, hücre yenilenmesine yardımcı olur. İnce bir tabaka halinde uygulandığında cildin su kaybetmesini önler. Yazın güneş, kışın da soğuk yanıklarına karşı koruyucudur.

Titanyum dioksit: Titanyum dioksit yeryüzünde doğal olarak bulunan, işlenmiş ve rafine edilmiş mineraldir. Cilt yüzeyinde bariyer oluşturarak ultra viyole ışınlarını yansıtma özelliğine sahiptir.

Yansıtıcılarımızı seçerken nano parçacık içermeyen tipte olmasına dikkat etmeliyiz. Cilt yüzeyine uygulandığında cildin üzerinde kalarak bariyer oluşturmasını beklediğimiz bu maddelerin cildimiz tarafından emilmesini istemeyiz.

SPF nedir?

Piyasada bulunan hemen her türden güneş koruyucu üzerinde gördüğümüz “SPF” nin ne olduğuna bir bakalım. SPF (Sun Protection Factor) dilimize “Güneş Koruma Faktörü” olarak çevrilebilir. Güneş koruyucu kullanıldığında cildimizde hasar oluşma riskinin ne kadar azalacağını anlatan bir ölçüm birimidir.

Örneğin cildimiz, koruyucusuz olarak 10 dakika da kızarıyorsa, SPF 25 bir güneş koruyucu kullandığımızda 250 dakika sonra kızarmaya başlayacaktır. Elbette 250 dakika boyunca zararlı etkilerden korunabilmemiz için cildimizin ıslanmaması, herhangi bir yere temas etmemesi ya da terlememiz, kısacası koruyucunun cildimizden herhangi bir yolla uzaklaşmaması gerekir.

SPF hakkında bu bilgi bana yetmez, daha fazlasını öğrenmem lazım diyen okurlarımıza Medical News Today’de yayımlanmış Which sunscreen should I use? başlıklı makaleyi okumalarını öneririz.

Evde Hazırladığımız Güneş Koruyucular İçin SPF Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle evde güneş koruyucu ürün hazırlarken SPF değerini kesin ve net bir biçimde hesaplayamayacağımızın altını çizelim. Ancak yine de yaklaşık bir değer hesaplayabilmemiz mümkün. Bu aşamada yalnızca biraz matematik bilgisine ihtiyacımız olacak.

Kullanacağımız her bir malzemenin toplam malzemeye oranını hesaplıyoruz. Ardından bu malzemenin SPF değeri ile çarpıyoruz. Böylece her bir malzemenin karışımıza ne kadar SPF eklediğini bulmuş oluyoruz. Bu işlemi her bir malzeme için yaptıktan sonra bulduğumuz sonuçları topluyoruz. Böylece ürünümüzün yaklaşık olarak ne kadar SPF etkisi olduğunu bulmuş oluyoruz.

Biz ürünlerimizi hazırlarken yağların yoğunluğunu ortalama bir değer olarak 900 g/L olarak kabul ediyoruz. Yani diğer bir değişle 10 ml kullandığımız yağın 9 g olduğunu var sayıyoruz. Ardından yukarıda anlatıldığı şekilde hesaplamamızı yapıyoruz.

Örnek:

Hazırlayacağımız güneş koruyucunun içeriği aşağıdaki gibi olsun. Sırasıyla candelilla, balmumu ve Ayçiçek mumu kullanarak elde edebileceğimiz sonuçları ayrı ayrı hesaplayalım.

20 ml   nar çekirdeği yağı (SPF 15)

30 ml   avokado yağı (SPF 4)

40 ml   Hindistan cevizi yağı (SPF 4)

6g Candelilla mumu/ 30g Ayçiçek mumu / 12g balmumu

%10  çinko oksit

Kullanacağımız yağ miktarı: 20+30+40=90 ml. Diğer bir değişle 90×0,9=81 g

Candelilla mumu kullanırsak;

81 g yağ + 6 g candelilla mumu= 87 g.

Hazırlayacağımız ürünün %10’u çinko oksit olacağına göre %90’ı 87 g. O halde 87:9= 9.66 g yaklaşık olarak kullanmamız gereken çinko oksit miktarı.

87+9.66 =96.66 g ürün elde edeceğiz.

Nar çekirdeği: 20 :96.66 x15 =3,01 SPF yakl.

Avokado çekirdeği: 30 :96.66 x4 =1,24 SPF yakl.

Hindistan cevizi yağı: 40 :96.66 x4 =1,65 SPF yakl.

%10 çinko oksit: 10 SPF

Bulduğumuz SPF katkılarını topluyoruz. 3,01+1,24+1,65+10 =15,9 SPF bir ürün elde etmiş oluruz.

Balmumu kullanırsak;

81 g yağ + 12 g balmumu =93 g karışımın %90’ı.

93:9 =10,33 g kullanılacak yaklaşık çinko oksit miktarı.

93+10,33 =103,33 g ürün elde edeceğiz.

Nar çekirdeği: 20 :103,33 x15 =2,90 SPF yakl.

Avokado çekirdeği: 30 :103,33 x4 =1,16 SPF yakl.

Hindistan cevizi yağı: 40 :103,33 x4 =1,54 SPF yakl.

%10 çinko oksit: 10 SPF

Bulduğumuz SPF katkılarını topluyoruz. 2,90+1,16+1,54+10 =15,6 SPF bir ürün elde etmiş oluruz.

Ayçiçek mumu kullanırsak;

81 g yağ + 30 g Ayçiçek mumu =111 g karışımın %90’ı.

111:9 =12,33 g kullanılacak yaklaşık çinko oksit miktarı.

111+12,33 =123,33 g ürün elde edeceğiz.

Nar çekirdeği: 20 :123,33 x15 =2,43 SPF yakl.

Avokado çekirdeği: 30 :123,33 x4 =0,97 SPF yakl.

Hindistan cevizi yağı: 40 :123,33 x4 =1,29 SPF yakl.

%10 çinko oksit: 10 SPF

Bulduğumuz SPF katkılarını topluyoruz. 2,43+0,97+1,29+10 =14,69 SPF bir ürün elde etmiş oluruz.

Böylece bir yazımızın daha sonuna geldik. Evde hazırlayabileceğimiz güneş koruyucu ve güneş sonrası bakım ürünleri tarifleri için takipte kalmanızı dileriz.

 

Kullanılan görseller: freepik.com