EV YAPIMI GÜNEŞ KREMİ TARİFİ

Kategori: BLOG, güzellik, kişisel bakım | 0

Bu yazımızda sizlere yüksek koruma faktörlü ev yapımı güneş kremi tarifinden bahsedeceğiz. Tarifimize geçmeden önce güneş koruması ile ilgili tüm merak ettiklerinizi Evde Doğal Güneş Korucu Hazırlama Hakkında Temel Bilgiler ve Doğal Güneş Koruyucu İçeren Yağlar başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz. Güneşten korunma yaz kış devam eden bir bakım olması ile beraber cilt lekeleri, yanıklar, yaşlanma etkileri, kanser gibi risklerden kaçınmamıza yardımcıdır. Piyasada pek çok çeşidi bulunmaktadır. Kimyasal ve mekanik içerikli güneş koruyucular olarak iki ana başlıkta üretimi yapılır ve bu kremlerin güneşten bizi korurken sağlığımız için bir tehdit oluşturup oluşturmadığı bir muammadır. Zehirsiz, doğru formülle hazırlanmış ev yapımı bir güneş kremi ile bu soru işaretlerinden kurtulmak mümkündür. Tarifler size yol gösterici olacaktır fakat güneş koruması üzerine tüm yazılarımızı incelerseniz kendi güneş kreminiz tasarlayabilir ve ortalama kaç faktör koruma sağladığını hesaplayabilirsiniz.

Daha önceki tariflerimizde de yüz ve vücut için tariflerimizi ayrı tasarladığımızdan bahsetmiştik. Bunun sebebi her cilt tipinin rahatlıkla ürünü kullanıp yağlanma, siyah nokta ve sivilce sorunları ile karşılaşmasına engel olmak istemiz. Cilt tipiniz kuru, normal cilt ise vücut için tasarlanmış güneş kremlerini yüzünüze de uygulayabilirsiniz. Son olarak, ilk kez tarif uygulayacak okuyucularımız merhem yapımı hakkındaki püf noktaları için Evde Merhem Yapımı Hakkında Temel Bilgiler başlıklı yazımıza göz atıp tarife başlayabilirler.

Yüz İçin Yüksek Korumalı Güneş Kremi

Bu tarifimiz içerisindeki ahududu çekirdeği ve tamanu yağları UV ışınlarına karşı çok yüksek koruma sağlamaktadır. İçerisinde bulunan yağlar ile güneş ışınlarının sebep olduğu DNA hasarı, foto yaşlanma, güneş yanıkları, lekeler ve serbest radikallere karşı cildinizi korur.

Malzemeler

Balmumu        7 g        / Ayçiçek mumu          17,5 g   / Candelilla      3.5 g

Tamanu Yağı                                                   30 ml.

Jojoba Yağı                                                     20 ml.

Ahududu Çekirdeği Yağı                                 20 ml.

Lavanta Esansiyel Yağı                                  10 damla

Itır Esansiyel Yağı                                           6 damla

Palmarosa Esansiyel Yağı                              6 damla

Günlük (Frankincense) Esansiyel Yağı           6 damla

Çinko Oksit     %20     balmumuyla 17,95 g /Ayçiçek mumuyla 20,57 g / candelilla mumuyla 17,5 g

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli

  • Tarifi uygulamaya başlamadan önce balmumu, ayçiçek mumu ve candelilla mumu içerisinden birini kıvam arttırıcı olarak seçin ve tarifte seçtiğiniz kıvam arttırıcının gramını kullanmayı unutmayın.
  • Seçtiğiniz doğal kıvam arttırıcıyı tartın ve benmari usulü eritin.
  • Ardından Tamanu yağı, Ahududu Çekirdeği yağı, Jojoba yağını erimiş kıvam arttırıcınızın üzerine ekleyin.
  • Homojen bir karışım elde edene kadar karıştın. İçine çinko oksit ekleyerek tekrar karıştırıp ocaktan alın.
  • Hafif soğuyunca Lavanta – Itır – Palmarosa – Günlük esansiyel yağlarını ekleyerek karışımı iyice çırpın ve saklama kabına alıp hızlıca soğuması için buzdolabına koyun.

Soğuduktan sonra ürününüzü 6 ay oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Güneş kreminizi güneşe çıkmadan hemen önce sürmeniz yeterlidir. Hiçbir güneş ürününün tam koruma sağlamadığını unutmayın. Güneşten en yüksek düzeyde korunma sağlamak için 4 saatte 1 ürünü uygulayın.

Vücut İçin Yüksek Korumalı Güneş Kremi

Balmumu         14 g      / Ayçiçek mumu          35 g      / Candellila mumu        7 g

Hindistan Cevizi Yağı                          20 ml.

Tamanu Yağı                                       30 ml.

Susam Yağı                                         30 ml.

Avokado Yağı                                      20 ml.

Shea Butter (Karite Yağı)                    20 g

Kakao Yağı                                          20 g

Nane Esansiyel Yağı                           1 ml.

Çay Ağacı Esansiyel Yağları               1 ml.

Çinko Oksit  %20        balmumuyla 36,45 g /Ayçiçek mumuyla 41,7 g /candelilla mumuyla 34,7 g

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli

  • Seçtiğiniz kıvam arttırıcılardan birini (ayçiçek mumu, balmumu, candelilla mumu), kakao, shea butter (karite yağı) yağlarını benmari usulü eritin.
  • Erimiş karışımın üzerine Hindistan cevizi yağı, Tamanu yağı, Avokado yağı, Susam yağını ilave ederek homojen bir karışım elde edene kadar pişirin.
  • İçine çinko oksit ekleyerek tekrar karıştırıp ocaktan alın. Hafif soğuyunca Nane – Çay ağacı esansiyel yağlarını ekleyerek karışımı blander ya da mikser yardımı ile çırpın. (Çırpma aleti kullanmak kreminizin daha akışkan, homojen olmasını ve çinko oksitin topaklanmadan karışmasını sağlar.)
  • Hazırladığınız ürünü saklayacağınız uygun bir kavanoza alarak hızlıca soğuması için buzdolabına koyun.

Soğuduktan sonra ürününüzü 6 ay oda sıcaklığında kullanabilirsiniz.

Güneş kreminizi güneşe çıkmadan hemen önce sürmeniz yeterlidir. Hiçbir güneş ürününün tam koruma sağlamadığını unutmayın. Güneşten en yüksek düzeyde korunma sağlamak için 3 saatte 1 ürünü uygulayın.

 

görseller: freepik.com