DOĞAL SAÇ BAKIMI

Kategori: BLOG, güzellik, kişisel bakım | 0

Saç bakımı hemen hemen herkesin ihtiyaç duyduğu bir uygulamadır. Saçlar bir güzellik sembolü olmasının dışında sağlıklı olup olmadığımızı da ele verir. Kozmetik sektörünün büyük bir bölümünü saç bakım ürünleri oluşturur. Peki, bu ürünler ne kadar yararlı ve bize uygun, hiç düşündünüz mü?

Kozmetik sektöründe yer alan hemen hemen tüm saç bakım ürünlerinde zehirli kimyasal maddeler ve sentetik kokular bulunmaktadır. Saç tipimize uygun ürünleri seçmiş olsak da bu ürünler saçlarımızda geçici bir düzelme yaratır. Güzel, bakımlı, ışıl ışıl parlayan, sağlıklı saçlara sahip olmak için yıllar boyu vücudumuza zehirli kimyasallar almamıza gerek yok. Evimizde ihtiyacımız olan her tip saç bakım ürününü yapabiliriz. Evde kendi hazırlayacağımız saç bakım ürünleri ile hem daha sağlıklı bir hayata hem de güzel saçlara ulaşmak hayal değil.

Saçımız için neden ev yapımı ürünler kullanmalıyız diye düşünürsek, cevaplar oldukça basittir:

  • Ticari markalarda “doğal” adı altında satılan saç bakım ürünlerinden çok daha doğaldır ve içinde gizli malzemeler yoktur.
  • Doğal, zehirsiz ve doğaya dost olan birçok kozmetik ürünü çok pahalıdır. Ev yapımı saç bakım ürünleri ise uygun maliyetli, yaratıcı ve etkisi kanıtlanmış alternatiflerdir.
  • Kendi saç bakım ürünlerimizi kendimiz hazırlamamız bize pratik ve esnek seçim imkanı sağlar. Saç problemlerimizi bizden daha iyi bilen bir başkası yoktur ve saç tipimize, saç sorunlarımıza yönelik en iyi çözümü hazırlayacağımız özel tariflerle biz yaratırız.

Saç Bakım Rutinleri Ve Doğal Alternatifleri 

Sağlıklı saçlar için düzenli olarak uygulamamız gereken bakım rutininden söz etmemiz mümkündür. Saç bakım rutininin ilk basamağını saçları temizlemek ve nemlendirmek oluşturur. İkinci basamağındaysa saçlarımızın daha sağlıklı ve güzel görünmesi için dönemsel yaşadığımız saç problemlerimize de yönelik saç bakım maskeleri, yağları ve spreyleri yer alır.

Saç bakım ürünleri yerine kullanılabilecek, doğal, zehirsiz, katkısız alternatiflere takip eden yazılarımızda uzun uzun yer ayıracağız. Yine de burada birkaç küçük tüyo verelim ve şimdilik bununla yetinelim.

Saçları Temizleme ve Nemlendirme 

Öncelikle saç temizliği için kullanabileceğimiz malzemelere değinelim. Evde hazırlayacağımız saç temizliği ürünleri hazırlamak için en çok tercih edilen malzemeler karbonat ve sabundur. Özellikle kastil sabunu aromaterapi yazılı kaynaklarında çokça yer alır.

Saçlar için nemlendirici (saç kremi) bakım ürünü olarak ise ulaşılabilir ve sık kullanılan alternatif sirkedir. Sirke ile durulanan saçlar yumuşak ve parlak olur.

Saç Problemleri Ve Saç Problemlerinde Kullanılabilecek Bitkisel Yağlar

Saç problemlerinde doğal alternatifler için kullanabileceğimiz malzemeler, bitkisel yağlar, hidrosoller, mısır unu ve pirinç unu gibi unlar, saçları beslemek için meyveler ve gıdalardır.

Yazımızı saç problemleri ve bu problemlerde yardım alabileceğimiz bitkisel yağlar ile tamamlayacağız. Ancak Sık karşılaşılan saç sorunlarında yardım alabileceğimiz bitkisel yağlardan bahsetmeden önce uçucu/esansiyel yağlar kullanırken dikkatli olunması gerektiğini hatırlatalım. Evde Merhem Yapımı Hakkında Temel Bilgiler ve Uçucu Yağ Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazılarımızda nelere dikkat etmemiz gerektiğini ele almıştık. Uygulama yapmadan önce lütfen bu yazılarımızı dikkatle okuyalım.

Kepek Problemi

 Saç derisinin dökülmesine ve kaşıntıya neden olan yaygın bir kuru saç derisi durumudur. Bazı insanlar için çok utanç verici ve sinir bozucu bir durum olabilir. Kepekle doğal ve zehirsiz yollardan savaşmak için:

Esansiyel yağlardan fesleğen, selvi, lavanta, limon, nane, biberiye, çay ağacı, kekik; taşıyıcı yağlardan hodan tohumu, hindistan cevizi, çuha çiçeği, jojobadan yardım alınabilir.

Kuru, Hasarlı Veya Kabarık Saçlar

Saç derisindeki yağ bezlerinin yetersiz kalması saçın kurumasına, kırılganlaşmasına ve dolanmasına neden olur. Ağartma, renklendirme ve düzenli saç boyası kullanımı ile daha da kötüleştirilebilir. Kuru, hasarlı ve kabarık saçlar ile mücadele için:

Esansiyel yağlardan sardunya, lavanta, palmarosa, biberiye, sandal ağacı; taşıyıcı yağlardan hindistan cevizi, jojoba, macadamia, zeytinyağı, şeftali çekirdeği yağları kullanılabilir.

Saç Dökülmesini Önlemek Ve Hızlı Saç Uzatmak İçin

Herhangi bir saç dökülmesini tedavi ederken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör sağlıklı bir saç derisidir. Sağlıklı saç derisi zamanla saç uzamasını ve saçların güçlenmesini de teşvik eder. Gür ve uzun saçlara kavuşmak için:

Esansiyel yağlardan sedir ağacı, papatya (Roma), adaçayı, selvi, lavanta, limon, biberiye, kekik; taşıyıcı yağlardan hindistan cevizi, çuha çiçeği, üzüm çekirdeği, jojoba, tatlı badem, hint yağlarını tercih edilebilir.

Yağlı Saçlar

Saç derisindeki yağ bezlerinin aşırı çalışıp yağ üretmesinin sonucudur. Saç karakteristik olarak yumuşak ve cansızdır ve yağlı görünebilir. Sert kimyasallara ve deterjanlara sahip olan şampuan, aşırı yağ üretimini teşvik ettiği için sorunu daha da kötüleştirebilir. Doğal yollardan saç derisindeki yağ üretimini dengeye oturtmak için:

Esansiyel yağlardan selvi, greyfurt, ardıç meyvesi, lavanta, limon, nane, biberiye, okaliptüs; taşıyıcı yağlardan tatlı badem, hindistan cevizi, üzüm Çekirdeği, jojoba yağlarından yardım alınabilir.

Hayatımızdaki toksinlere dur demek bizim elimizde…

 

Kullanılan görseller: freepic.com