DOĞAL GÜNEŞ KORUYUCU İÇEREN YAĞLAR

Kategori: BLOG, genel, güzellik, kişisel bakım | 0

Güneşten korunmayı gündemimize aldığımız şu günlerde, doğal güneş koruyucu içeren yağlara değinmek istedik. Evde kendi güneş koruyucusunu hazırlamakla ilgilenenlerimizin Evde Doğal Güneş Koruyucu Hazırlama Hakkında Temel Bilgiler başlıklı yazımıza göz atmak isteyebileceklerini hatırlatalım.

Tamanu Yağı

Antibakteriyel olduğu için el, ayak, koltukaltı gibi bakteriyel enfeksiyona açık bölgeler için iyi bir nemlendiricidir. Akne karşıtıdır. Sivilcelerin kaşıntı ve ağrısını geçirirken antimikrobiyal özelliği sayesinde yayılmasını önler. İyi bir nemlendiricidir. Egzama, kuru kaşıntı ve döküntülerde cildi rahatlatır. Hamileler için çatlak önleyici ve geçirici yağ olarak kullanabilir.

Kuru, hasarlı ciltler ve güneş yanıkları için iyi bir destektir. Antioksidan etkilere sahiptir. Cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Cilt esnekliğini korumak, kırışıklıkları gidermek ve leke oluşumunu azaltmak için uygundur. Hasarlı bölgelerde çabuk toparlanma sağlar. Bu yüzden hem iyi bir yara izi geçirici olarak hem de yaşlanma karşıtı olarak tercih edilir. Yara, yanık, morluk ve kesiklerde kullanılabilir. Hem acınızı hafifletir hem de iyileşmeyi hızlandırır. Ödem ve şişlikler de rahatlama sağlar. Böcek ısırıklarında etkilidir. Ayak mantarını, tırnak mantarını önleyicidir. Terleme ile vücudumuzda oluşan kötü kokuları azaltır. İyi bir saç bakım ürünüdür. Saç tellerinizi besler, saç köklerini güçlendirir ayrıca saçta oluşan kepek, egzama gibi saç sorunlarını hafifletir. Saçların uzamasına yardımcıdır. Antioksidan değeri yüksek ve UV ışınlarına karşı %85 koruyucu değeri vardır (SPF 69-86). Güneşin cildinize vereceği hasarı önleme de en başarılı yağlardan biridir. Yaşlanma ve leke karşıtıdır.

Ahududu Çekirdeği Yağı

Omega 3 ve 6 bakımından çok zengin bu yağ, hücre zarı akışkanlığını sağlar. Yumuşatıcı ve besleyici özellikleri ile derinin su kaybını azaltır, esnekliğini muhafaza eder. Kızarıklıkları azaltır, tahrişi yatıştırır. E vitamini, gallik asit ve karatenoidler bakımından oldukça zengindir. Çok güçlü etkili doğal antioksidandır.

Bu özellikleriden dolayı cildi yeniden yapılandırır, iyileştirir, hücre oluşumunu tetikler. Kırışıklıkla mücadele eder. Cilde mükemmel bir ışıltı katar. Cildi sıkılaştırır.

Ahududu çekirdeği yağı SPF 8 UVA ve SPF 28-50 UVB korumasına sahiptir.  Geniş spektrumlu güneş koruyucu yağdır.

Buğday Rüşeymi Yağı

E vitamini, B1, B2, B3, B6, E, çinko, potasyum, kükürt ve fosfor ve doğal antioksidan içeren diğer yağ asitlerini içerir. Ürünlerin raf ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için diğer taşıyıcı yağlara eklenebilir.  Ayrıca dermatit, sedef hastalığı ve egzama semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Yara izi dokusunu, yanıkları, kırışıklıkları ve çatlak izlerini iyileştirmek için iyidir.

Buğday rüşeymi yağı SPF 20’dir. Yeni hücre oluşumunu teşvik eder,  cildi nemlendirir ve serbest radikallere karşı korur.

Nar Çekirdeği Yağı

Nar çekirdeği yağı, güzellik ve cilt bakım ürünlerinde en çok kullanılan yağlardan biridir.  Fitosteroller bakımından ve antioksidan bakımından zengindir. Elajik asit, punikik asit, konjuge linoleik asit, linolenik asit, oleik asit, B ve C vitamini bulunur.  Egzama, güneş yanığı, kuru ve çatlamış ciltler ve olgun ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tiplerine uygundur. Nar Çekirdeği yağı ayrıca cildin elastikiyetini arttırır.   Hücre yenileyici, kolajen üretimini destekleyici ve yaşlanma karşıtıdır.

Antioksidan değeri yüksek ve cilt için besleyici olan nar çekirdeği yağı SPF 15’dir. UV ışınlarından gelen serbest radikallere karşı iyi bir onarıcıdır.

Avokado Yağı

Avokado yağı lesitin, Vitaminler, A, B1, B2, D ve E bakımından zengindir. Ayrıca amino asitler, steroller, pantotenik asit içerir. Esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olduğu için yaşlanmayı geciktirdiği bilinmektedir. Son derece kuru, bakımsız, nemsiz cilt tipleri için uygundur. Antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliğe sahip olan avokado yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde akne ve iltihap oluşumunu önler. Cildi besleyen ve yenileyen avokado yağı, yaşlılık lekeleri, ince çizgiler ve kırışıkların en aza inmesine yardımcı olur. Egzama, sedef hastalığı ve diğer cilt hastalıkları gibi cilt sorunlarını yatıştırır.

Tekli doymuş yağ asitleri bakımından zengin olan avokado yağı cilde kolayca nüfuz ederek cilt yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. SPF 4-10 arasında değişmektedir.

Kenevir Tohumu Yağı

Linoleik asit, Alfa ve gama linolenik Asit (Omega-6), palmitik asit, Stearik asit ve oleik asit bakımından zengindir. Kenevir yağının, dermatit semptomlarını iyileştirdiği, kan pıhtılarını ve yüksek tansiyonu düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca saç ve tırnak büyümesini uyarır ve mükemmel bir cilt nemlendiricisidir.

Kenevir tohumu yağı SPF 6’dır. Düşük bir koruma faktörüne sahip olmasına karşın cildi nemli tutar. Cilt tabakasının derinlerine nüfuz ederek güneş hasarına karşı cildi dayanıklı hale getirir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi yağı, diğer yağlarda bulunmayan antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip doğal doymuş yağ asitlerinin inanılmaz bir dengesine sahiptir. Hindistan Cevizi yağı hemen hemen tüm cilt hastalıkları için cilt bakım ürünü olarak mükemmeldir ve saç büyümesini arttırdığına inanılır.  Kuru cilt, dirsek ve topuklar için uygundur. Çok iyi bir saç şekillendiricidir. Renk düzensizliği olan ciltlerde, kızarıklıklarda, mantar ve egzamada kullanılır. Yumuşatıcı etkilidir. Yağlı, gözenekli ve sivilceli ciltler için kullanılması tavsiye edilmez.

Hindistan cevizi yağı 4-5 arasında doğal bir SPF’ye sahiptir ve cildi güneşten gelen zararlı radyasyondan korumaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Kakao Yağı

Kakao yağı, sıvı hale getirilmesi için ısıtılması gereken kremsi bir yağdır. Yüksek seviyede polifenol, vitamin ve besin maddesi nedeniyle cilt bakım ürünlerine harika bir katkı sağlar. Kolajen üretimini desteklerken cildi pürüzsüzleştirir, nemlendirir ve dengeler. Topuk-dirsek çatlaklarında ve el-ayak bakımı için kullanılabilir.

Kakao yağı ayrıca fitokimyasallar denilen doğal bitki bileşikleri bakımından da zengindir. Bu maddeler ciltte kan akışını arttırır ve güneşin zararlı UV ışınlarından zarar görmesini önleyerek cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Kakao yağının yaygın bir kullanımı cilt üzerindeki izleri, kırışıklıkları pürüzsüzleştirmektir.

Susam Yağı

A ve E vitaminlerince zengindir, demir, fosfor, magnezyum, lesitin, silisilik asit içerir. Tüm ciltler için uygundur. Özellikle yaşlı, kuru ve kaşıntılı ciltlerde kullanımı çok başarılıdır. Saç ve tırnak bakımında kullanılır. Masaj yağı olarak tercih edilir. Yara, yanık tedavisinde iyi bir ağrı kesici ve hücre yenileyicidir. Romatizma ve varis gibi hastalıklardan kaynaklı yangılı ağrıların hafifletilmesine yardımcıdır.

Yüksek miktarda sesamol içeriğinden Güneş bakım ürünlerinde faydalıdır. SPF 2-4’tür.

 

 

görseller: freepic.com