tonik tarifi

KARMA VE YAĞLI CİLTLER İÇİN TONİK TARİFİ

Kategori: BLOG, cilt bakımı, güzellik | 0

Bu yazımızın konusu Karma, yağlı, akneli ve gözenek problemi olan ciltler için kendi tasarladığımız cilt bakım toniği. Tarifimize geçmeden önce, tonik nedir, ne işe yarar gibi aklınıza takılan sorular varsa Tonik Nedir? başlıklı yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz. Bu yazımızın konusu olan ve mersin hidrosolü, distile su, pirinç sirkesi, adaçayı ve nane esansiyel yağları yağlarıyla hazırlayacağımız toniğimiz, cildi yatıştırıp antibakteriyel etkisi ile cilt problemlerini iyileştirmeyi hedefliyor ve gözeneklerin sıkılaşmasına ve cilt lekelerinin azalmasına yardımcı oluyor.

karma ve yağlı ciltler için tonik tarifimize geçmeden önce ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım, ardından kullanacağımız malzemeleri biraz daha yakından tanıyalım.

Tonik için ihtiyacımız olan malzemeler ve oranları

  • 30 ml. Mersin hidrosolü
  • 60 ml. Distile su
  • 10 ml. Pirinç Sirkesi
  • 4 damla Adaçayı esansiyel yağı
  • 8 damla Nane esansiyel yağı
  • Koyu renk şişe (100 ml. hazırlayacağımız ürünü saklamak için)
  • Beher ya da enjektör (sıvıları ölçmek için)

*Distile su medikal ve eczanelerde satılmaktadır. Kolayca erişemezseniz tarif için kaynatılıp dinlendirilmiş su da kullanabilirsiniz.

Mersin hidrosolü: Saf mersin suyu antiseptik etkiye sahiptir. Yağlı ve karma yapılı ciltlerde daha çok karşılaşılan akne, siyah nokta ve gözenek problemlerinde iyi bir temizleyici ve sıkılaştırıcı olarak bize doğal bir çözüm sunar.

Pirinç sirkesi: Cilt hücrelerini yeniler. Ciltte oluşmuş güneş ve doğum lekelerini geçirmeye yardımcıdır. Ciltteki ton farklılıklarını eşitler. Yaşlanmayı geciktirir. Gözenekleri sıkılaştırıcı özelliği vardır. Cilde canlılık ve parlaklık verir.

Adaçayı ve nane esansiyel yağları: antimikrobiyel etkilere sahiptir ve cilt iltihaplarını yatıştırır. Akne tedavisinde tercih edilen doğal yöntemlerdendir. Cildi temizleyici ve ferahlatıcı özelliktedir.

Cilt Bakım Toniği Yapımı

Her zamanki gibi önce kullanacağımız beher, şişe gibi gereçlerimizi steril hale getirerek başlıyoruz. Bunun için etil alkol ile silmemiz ya da sıcak su da 5-10 dakika kaynatıp ve kurumaya bırakmamız yeterli.

Koyu renk şişenin içine 30 ml. mersin hidrosolü, 60 ml. distile su, 10 ml. pirinç sirkesi ekliyoruz. Ardından 4 damla adaçayı esanyiyel yağı ve 8 damla nane esansiyel yağını damlatarak şişemizin ağzını kapatıp çalkalıyoruz. Ardından 8 saat dinlenmeye bırakıyoruz.

Tonik oda sıcaklığında da buzdolabında da saklanabilir. Kullanım süresi 6 aydır. Yaz aylarında daha serin bir his için buzdolabında saklamayı tercih edebiliriz.

Hazırlamış olduğumuz toniğin içinde sirke ve mersin hidrosolü gibi antibakteriyel ve güçlü malzemeler olduğu için biz esansiyel yağı %0,5 oranında kullandık. Bu miktarda kullandığımız esansiyel yağın kokusundan ve etkinsinden memnun kaldık. Arzuya göre  %1 oranına kadar esansiyel yağ kullanabilir. Bu da ortalama 30 damla esansiyel yağ yapmaktadır. Tarifinizde 12 ile 20 damla arasında küçük değişikler yapmanızda sakınca yoktur.