GENÇ CİLTLER İÇİN YAŞLANMA KARŞITI SERUM TARİFİ

Kategori: BLOG, cilt bakımı, güzellik | 0

Genç kalmak her kadının hayalidir ve günümüzde pek çok kadın yaşlanma karşıtı ürün arayışı içindedir. Kozmetik sektöründe en çok paranın harcandığı alanlardan biri de hücre yenileyici ve yaşlanma karşıtı ürünlerdir. Piyasadaki yaşlanma karşıtı ürünlerin içeriği her zaman temiz olmayabilir ve gençleşme uğruna cildimize yarardan çok zarar verebilir. Doğru ürüne ulaşmak ufak bir araştırma ile mümkün olsa da zehirsiz kozmetik genel bazen bütçe dostu olmayabilir.  Zararlı kimyasallardan uzak durarak zehirsiz ve etkili yaşlanma karşıtı ürünler yapmak oldukça basit ve etkilidir.

Yaşlanmaya karşı önlemler içinde cilt bakımı geniş yer tutmaktadır. Doğru adımlarla ve düzenli olarak yapılan cilt bakımı her zaman daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Tarifleri uygulamadan önce Cilt Bakım Rutini Ve Günlük Bakım adlı yazımızı gözden geçirerek günlük cilt bakımı hakkında fikir edinebilir ve cilt bakım serumunuzu nasıl ve hangi aşamada kullanmak istediğinize karar verebilirsiniz.

                        Yaşlanma Karşıtı Bakım Serumu (20 +)

            Neroli esansiyel yağı                          8 damla

Lavanta esansiyel yağı                      5 damla

Rezene esansiyel yağı                       5 damla

Alman Papatyası esansiyel yağ         3 damla

Itır esansiyel yağı                               8 damla

Havuç esansiyel yağı                         1 damla

Taşıyıcı yağ                                        40 ml (nar çekirdeği yağı, kenevir tohumu yağı)

Bu tarif 20 yaş üzeri ciltler içindir. Tarifimizin hazırlanışına geçmeden önce reçetede küçük değişiklikler yaptığımızı belirtmek isterim. Çevirisini yaptığımız tarifin esansiyel yağ oranını çok fazla bulduğumuz için orijinalinde 20 ml olan taşıyıcı yağ oranını 40 ml olarak değiştirmeyi uygun bulduk.

Özellikle yüz serumlarında esansiyel yağ oranının %3 ve altında olması bakım için yeterli ve güvenlidir. %5 ve üzeri seyreltmeler daha çok tedavi ya da dönemsel kullanım için uygundur. Orijinal reçeteye sadık kalmak isterseniz taşıyıcı yağ miktarını 20 ml olarak kullanabilirsiniz.

Bir diğer uygun gördüğümüz değişiklik ise taşıyıcı yağlar ile ilgilidir. Orijinal tarifte taşıyıcı yağ olarak fındık yağı, tatlı badem yağı ya da kayısı çekirdeği yağından birini seçerek tarifi uygulamanız söylense de biz bu yağlarda değişiklik yaparak tarifi daha kullanışlı hale getirmeye çalıştık.

20 yaş üzeri cildin daha genç ve yağlı olduğunu düşünerek fındık, tatlı badem ya da kayısı yağı yerine kenevir tohumu, nar çekirdeği gibi akne oluşumuna da engel yağları eklemeyi daha uygun bulduk. Tarifin orijinaline sadık kalmak iterseniz taşıyıcı yağ olarak fındık, tatlı badem ve kayısı çekirdeği yağlarından birini tercih edebilirsiniz.

Hazırlanışı

Taşıyıcı yağlardan birini ya da eşit miktarlarda (20 ml-20 ml) her ikisini kullanabilirsiniz. Taşıyıcı yağları cam ya da seramik bir kaseye dökün. Üzerine sırasıyla esansiyel yağlarınızı ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz ürünü koyu renkli cam bir şişeye alın. Yaşlanma karşıtı serumunuzu oda sıcaklığında 6 ay saklayabilirsiniz.

            Kaynakça: Valerie Ann Worwood, The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy, New World Library Printing, (1991)