CİLT BAKIM RUTİNİ VE HAFTALIK BAKIM

Kategori: BLOG, cilt bakımı, genel, güzellik | 0

Bu yazımızda evde yapabileceğimiz haftalık cilt bakımı uygulamalarından bahsedeceğiz. Daha önceki yazılarımızda evde doğal ve zehirsiz yöntemler ile günlük cilt bakım rutinimizin nasıl olmasını gerektiğine uzun uzun değinmiştik. Günlük cilt bakım rutinleri oturduysa haftalık bakım uygulamalarına şöyle bir göz atalım. Günlük cilt bakım rutini de neymiş diyenler, öncesinde cilt bakım rutini ve günlük bakım yazımızı inceleyebilirler.

Evde haftalık cilt bakım uygulamaları neler olduğuna kısaca göz atacak olursak bu yazımızda buhar banyosu, peeling (ovma – scrub) ve maske uygulamaları hakkında genel bilgiler vereceğiz. Bu uygulamalar günlük olarak yapıldığında cildi yoran ve tahriş eden hafta da birkaç kez uygulandığında ise cildimize ölü derilerden arındırıp, gözenekleri temizleyen ve cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olan uygulamalardır.

Buhar Banyosunun Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Uygulanır?

Buhar banyosu evimizde kolaylıkla uygulayabileceğimiz bir yöntemdir. Cilt bakımı öncesi buhar banyosu uygulamaları sıkça tercih edilir. Yapılan buhar banyosu ile temizlenen ve açılan gözenekler ardından uygulanacak maske ya da tonik bakımı gibi uygulamalardan daha fazla yarar almanızı sağlar. Cilt bakım uygulamaları arasında cildi derinlemesine en etkili temizleyen yöntemdir. Cildi makyaj kalıntılarından, ölü deriden, kir ve yağdan arındırarak terleme yolu ile cilt toksinlerinin atılmasını sağlar. Buhar banyosunun bu genel faydaları dışında siyah nokta, akne oluşumlarının engellemesine yardımcı olur. Yüz kaslarının rahatlamasını sağlar. Kan dolaşımını arttırarak cildi canlandırır. Yeni dokuların oluşmasına zemin hazırlar.

Buhar banyosu uygulaması için kaynamış su, geniş bir kase ve yüz havlusu yeterli olacaktır. 2 litre kaynamış suyu kasenin içerisine dökün. Başınızı kasenin üzerine tutarak buharın yüzünüze gelmesini sağlayın. Bu işlemi yaparken başınızın üzerini havlu ile örterek buharın daha yoğun bir şekilde cildinize nüfus etmesini sağlayın. Terleme için 5-10 dakika bekleyin. Yapacağınız buhar banyosundan iyi sonuçlar almak için cildinizde makyaj var ise makyajınızı temizledikten sonra işlemi uygulayın. Uygulamanın etkilerini arttırmak için bitki ya da uçucu yağlardan faydalanabilirsiniz.   Buhar banyosu uygulamaları karma, yağlı ve normal ciltler için haftada 1, kuru ve hassas ciltler için ise 15 günde 1 yapılması tavsiye edilir.

Buhar banyosu uygulamasından sonra cildimizdeki gözenekler açıldığı için bir süre makyaj yapmamalı ve kimyasal içerikli ürünler kullanmamalıyız. Buhar banyosu sonrası cildimizin ihtiyacına göre hazır gözenekler açılmışken siyah nokta temizliği, maske uygulaması ile cilt bakımına devam edebiliriz. İhtiyaç duymuyorsak buhar banyosu sonrası yüzümüzü soğuk su ile yıkayıp serum uygulaması ile işlemi bitirebiliriz.

Cilt Maskelerinin Faydaları Nelerdir? Maske Uygulamalarında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cilt maskeleri çok çeşitlidir ve cilt sorunlarına yönelik olarak yardım aldığımız ürünlerdir. Ev u-yapımı maske uygulamalarında gıdalardan, yağlardan ve killerden genel olarak yararlanabiliriz. Maskeler arındırıcı, temizleyici, yatıştırıcı ve besleyici olarak kendi içlerinde kategorize edilebilir. Karma ve yağlı cilt yapısında olan kişilerin temizleyici ve arındırıcı özellikteki maskeleri; kuru, normal ve hassas cilt yapısında olan kişilerin besleyici ve yatıştırıcı maskeleri tercih etmeleri önerilir. Hassas cilt yapısına sahip kişilerin maske kullanımı konusunda özellikle dikkatli olmaları ciltlerini tahriş edecek asitli gıdalardan ve arındırıcı killerden uzak durmaları gerekir.

Maskeler cilde sürülüp belli zaman aralığında bekletilip durulama ile ciltten temizlenen uygulamalardır. Maskeyi yüzünüzde bekletme süresi cilt yapınıza ve kullandığınız maskenin içeriğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ortama bir cilt bakım maskesinin ciltte bekletme süresi 5 – 20 dakikadır. Maskeler temiz cilde göz ve dudak çevresi dışındaki bölgeye ince ya da kalın bir tabak halinde uygulanır. İşlem sonrası ılık su ile cilt durulanır. Maske sonrası temizlenmiş olan gözeneklerin sıkılaşması için tonikleme işlemi yapılır ve nemlendirme sonrası bakım bitirilir. Haftalık olarak 1 -3 kere maske uygulaması yapılabilir.

Peeling (Yüz Ovması) nedir? Nasıl yapılır?

Peeling, scrub ya da ovma isimler değişse de işlemin aynı olduğu uygulamadır. Bu ürün adına her dersek diyelim tanecikli yapıda olan ve cilde hafif masaj ile ovalayarak uygulanan üründür. El, ayak, vücut için çeşitleri bulunur ve en kolay uygulama yolu banyo zamanıdır. Ev yapımı ovmalarda tuz, şeker, kahve gibi taneli gıdalar, cildi beslemek için yağlar ve bitkiler kullanılır. Genel faydaları cildi ölü deriden arındırmak, cildi canlandırmak ve beslemektir.

Peeling uygulaması öncesi dikkat edilecek nokta cildimizin ılık su ile yıkanmış ve bölgenin yumuşatılmış olması gerekir. Ardından ihtiyaç duyulan miktarda peeling yüze uygulanır ve tahriş yaratmadan hafif masaj ile tanecikler eriyene kadar ovalanır. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Yüz için seçeceğiniz tariflere özelikle dikkat edin cildinizi tahriş edecek içeriklerden kaçının.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

görseller: freepik.com