ÇATLAK ÖNLEYİCİ BAKIM TARİFLERİ

Kategori: BLOG, cilt bakımı, güzellik | 0

Deri çatlakları hamilelik, ergenlik ya da sık kilo alıp verme gibi durumlarda bel, kol, bacak, kalça ve göğüs bölgelerimizde oluşan beyaz-gri renkli çizgilerdir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan bu çatlaklar özellikle de kadınlar için estetik açıdan moral bozucudur. Çatlak görünümünden kurtulmak çok zor olsa da çatlak oluşumunu önlemek ve var olan çatlakları hafifletmek için yapabileceğimiz birçok doğal yöntem mevcuttur. Çatlak bakımında masaj yağı, merhem, krem, vücut ovması (peeling) gibi ürünler ile cildimizi dışarıdan besleriz. Cildimizi dışardan beslememizin dışında beslenme ve spor gibi alışkanlıklarla da bedenimizi desteklemek gerekmektedir. Bu yazımızdaki tariflere geçmeden önce çatlak ve selülit hakkındaki bilgiler ve bakım rutinleri için Çatlak Ve Selülit Bakımı Ve Doğal Yöntemler yazımıza göz atmanızı öneririz. Ayrıca aşağıda vereceğimiz tüm tarifler selülit bakımında da kullanılabilir.

            Deri Çatlakları için Şekerli Vücut Ovması (Scrub) Tarifi

            200 g                                       Şeker (Beyaz ya da esmer şeker, taneli)

5 – 20 ml                                 Taşıyıcı yağ

1 damla                                   Esansiyel yağ

            Hazırlama ve Uygulama

Bu tarifimizde yayın bizi yağ seçiminde serbest bırakmıştır. Taşıyıcı yağ olarak çatlak oluşumunu engelleyen yağlardan birkaçını seçebilirsiniz. Kuşburnu çekirdeği, jojoba, tatlı badem, hindistan cevizi yağı gibi yağlar kullanabilirsiniz. Esansiyel (uçucu) yağ önerisi de sunmadığı için yine çatlak ve selülit tariflerinde sıkça kullanılan narenciye yağlarını öneririz. Yağ seçiminde kararsız kalırsanız üstte linkini verdiğimiz yazımızı ziyaret ederek çatlak ve selülit için kullanabileceğiniz yağlara göz atabilirsiniz. Ayrıca tarifteki esansiyel yağ oranı bize çok az geldi. Arzu ederseniz 20 damlaya kadar esansiyel yağınızı arttırmaktan çekinmeyin. Esansiyel yağ ayarını yaparken yavaş yavaş miktarı attırıp fazla kaçırmamaya özen gösterin. Malzemeleriniz hazırsa başlayalım J

Küçük bir seramik kapta, şekeri ve seçtiğiniz taşıyıcı yağı iyice karışana kadar karıştırın. Vücut ovmasını tercihinize göre ıslak ya da kuru yapmak için taşıyıcı yağınızın oranını istediğiniz ölçüde ayarlayın. 1- 20 damla saf esansiyel yağ ekleyin ve karışıma yedirin. Karışımınız hazır. Karışımı şeker tanelerinin erimemesi için buzdolabında saklayın. Ovmanızı 3 ay boyunca kullanabilirsiniz.

Banyo sırasında cildi nazikçe ovmanız ile ayak parmaklarınızdan bacaklarınıza ve parmak uçlarından omuzlarınıza doğru hafif dairesel hareketler ile tüm vücuda yedirin. Şekerli vücut ovmasını ılık duş ya da sıcak banyo keyfi ile sonlandırın.

Çatlak Bakım Yağı

Bu ürün elastikiyetin geri kazanılmasına yardımcı olmak, hasarlı cilt hücrelerini iyileştirmek ve yeni hücrelerin büyümesini hızlandırmak için, karın, kalça, kalça veya göğüslerde görünen pembe veya kahverengi çizgilerde kullanılabilir.

20 ml (2 yemek kaşığı)                        Tatlı badem yağı

10 ml (1 yemek kaşığı)                        Buğday ruşeymi yağı

5 damla                                               Havuç (sabit) yağı

10 damla                                             Hodan tohumu esansiyel yağı

7 damla                                               Gül esansiyel yağı

6 damla                                               Lavanta esansiyel yağı

5 damla                                               Mandalina esansiyel yağı

Hazırlama ve Kullanım Şekli

Tarif için malzemeleri hazır etmeden önce yine yayında geçen birkaç yağ hakkında bilgilendirme yapmamız gerekiyor. Havuç yağının esansiyel ve sabit olarak 3 türü bulunmaktadır. (Havuç sabit yağı, havuç esansiyel yağı ve havuç tohumu sabit yağı) Bu tarifte havuç sabit yağı 5 damla olarak kullanılmıştır. Arzu edenler bu ürün sabit yağ olduğundan dolayı 5 damla yerine 5 ml olarak tarife ekleyebilirler. Ayrıca “hodan tohumu esansiyel yağı” olarak sunulan yağı pek çok aromaterapi kaynağında görmemekle beraber ülkemizde esansiyel olarak üretilmemektedir. Bu yağı “hodan ya da hodan tohumu yağı” olarak satın alabilirsiniz. Hodan yağı sabit bir yağ olduğu için 10 damla yerine tarife 10 ml olarak eklemenizi tavsiye ederiz. Küçük pürüzleri aştığımıza göre yapım aşamasına geçelim.

  1. Tatlı badem, buğday rüşeymi, havuç, hodan tohumu taşıyıcı yağlarını küçük bir cam veya seramik kaseye koyun.
  2. Taşıyıcı yağlara gül, lavanta ve mandalina esansiyel yağları ekleyin ve birleştirmek için karıştırın.
  3. Karışımı, sıkıca kapanan koyu renkli bir cam şişeye dökün ve şişeyi, kullanımlar arasında buzdolabında saklayın. 6 ay içinde ürünü tüketin.
  4. Parmak uçlarınızı kullanarak, çatlaklara küçük bir miktar uygulayın ve cildinize masaj yapın.
  5. Bu tedaviyi izler kayboluncaya kadar günde bir kez tekrarlayın.

KAYNAKÇA:

K.G. Stiles, The Essential Oils Complete Reference Guide Over 250 Recipes for Natural Wholesome Aromatherapy, Page Street Publishing (2017)

Andrea Butje, The Heart of Aromatherapy, An Easy-to-Use Guide for Essential Oils, Hay House, Inc. (2017)