ÇATLAK VE SELÜLİT BAKIMI VE DOĞAL YÖNTEMLER

Kategori: BLOG, cilt bakımı, güzellik | 0

Çatlak ve selülit vücudumuzda gelişen ve bizi estetik açıdan rahatsız eden iki ayrı cilt durumu olmasına rağmen evde uygulayacağınız yöntemler her iki soruna da çözüm sunmaktadır. Aromatik yağlardan, maske ve peeling uygulamalarına kadar hemen hemen aynı malzemeler hem çatlak oluşumunu hem de selülit oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Bu yüzden sizlere iki ayrı yazı hazırlamak yerine tek yazı da yapılabilecekleri anlatmaya çalışacağız. Keza uzun süredir yapıp sizlerle paylaştığımız “çatlak-selülit önleyici serum”, “çatlak-selülit için vücut ovması” ve “çatlak-selülit bakım merhemi” ürünlerimizi de ayrı ayrı tasarlamak yerine iki soruna yönelik tasarlamayı uygun bulup sizlere sunmuştuk. Uzun lafın kısası selülit bakımı için yapılan uygulamalar çatlak bakımı içinde uygulanabilir ya da tam tersi. Konu başlığımıza açıklık getirdiğimize göre çatlak nedir, selülit nedir, tedavisi mümkün müdür, çatlak ve selülit önleyici doğal bakımlar nelerdir, sorularına kısaca değinelim.

            Çatlak nedir? Neden oluşur?

Çatlaklar cildin hızlı ve aşırı değişiklere uğraması sonucu meydana gelen, derimizde oluşan küçük, ince yırtıklardır. Deri çatlakları yırtıklar ilk oluştuğunda kırmızı ya da mor renkli ilken zaman içinde beyaz, gri renk alırlar. Çatlaklar hamilelik, ergenlik ve hızlı kilo alıp verme dönemlerinde cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucu oluşur. Çatlakların oranları ve ortaya çıkma durumları genetik yapı farklılıklarından dolayı kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

            Selülit nedir? Neden oluşur?

Selülit deri altı yağ dokusunda oluşan metabolik bir bozukluktur. Deri altında bulunan yağ tabakamızdaki yağ gruplarının anormal birikmesi sonucu kan dolaşımının bozulması ile selülit oluşur. Bu yağ gruplarının zamanla bir araya toplanması sonucu selülit deride çöküntü ya da portakal kabuğu görünümüne ulaşır. Selülit oluşumunun genetik, hormonal ve yaşam tazı gibi pek çok oluşma sebebi vardır. Hamilelik, sık kilo alıp verme, aşırı kilo, dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam, vücutta biriken toksinler, aşırı salgılanan östrojen hormonu, yaşa bağlı cilt elastikiyeti kaybı ve kullanılan bazı ilaçlar selülit oluşumuna neden olur. Tıpkı çatlak gibi selülit de ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmez.

Çatlak ve selülit ciddi bir sağlık sorunu olmamakla beraber özellikle kadınların güzellik ve estetik kaygılarını tetikleyen sevimsiz bir görüntüdür.

Çatlak ve selülit cildin farklı tabakalarında vücudun verdiği farklı tepkiler olarak ortaya çıkmasına rağmen ikisinin ortak noktası cilt elastikiyetimizin yetersiz kalması ile oluşmasıdır. Çatlak ve selülit bakımlarında içten ve dıştan önlemler almak mümkündür ve derimizi dıştan beslemek adına yapılacak tüm çabalar hem selülit hem çatlak oluşumunu önlemeye yardımcıdır.

            Çatlak ve Selülit Oluşumunu Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle çatlak ve selülit oluşumunu engellemek sağlıklı bir hayat sürmemizden geçer. Ne kadar sağlıklı bir bedene sahip olursak o kadar az çatlak ve selülite sahip oluruz. Özellikle beslenme şekli selülit oluşunu hem önleyen hem de tedavisine yardımcı olan bir durumdur. Vücudumuza içten bakmayıp evde yapılmış ya da çok paralar harcanarak alınmış ürünlerden iyi sonuçlar almanı mümkün değildir. Bu yüzden kısaca selülit ve çatlak oluşumu için uzak durmanız ve yapmanız gerekenlere değindikten sonra cilt bakım önerilerini anlatmayı tercih ediyoruz.

Çatlak ve selülit oluşumunu önlemek için ilk dikkat etmemiz gereken hızlı kilo alıp vermedir. Hızlı kilo alıp verme beslenme ile direk alakalıdır. Hem kilomuzu korumak hem de çatlak selülit oluşunu engellemek için vücutta toksik etki yaratabilecek besinleri azaltıp sağlıklı beslenmek ilk kuraldır.

  • Bol sıvı tüketiminde bulunmak su, yeşilçay gibi antioksidan etkili bitki çayları içmek cilt elastikiyetimizi arttırmaya yardımcıdır.
  • Kızartma, fast food gibi yağlı yiyecekleri ve pasta, börek gibi basit karbonhidratları, gazlı, basit şeker içeren gıdaları az tüketmek mümkünse tüketmemek.
  • Kahve tüketiminde kaliteli (Türk kahvesi ve filtre kahve vb.) türleri tercih edip süt, krema, şeker ile tatlandırmadan tüketmek ve günde iki fincanı geçmemek.
  • A ve E vitamini yönünden zengin beslemek ya da sebze ve meyve tüketimimize özen göstererek hücre zarımızı güçlendirmek.

Sağlıklı beslenmenin dışında sigara ve alkol kullanımından kaçınmak ve hareketsiz bir yaşam tarzımız var ise mutlaka egzersiz yapmak gerekmektedir.

Çatlak ve Selülit Tedavisi

Kısaca dengeli beslenme, sağlıklı yaşam, egzersiz ve bol su tüketimi bize yardımcı olacaktır. Bunların yanında hem yeni çatlak ve selülit oluşumunu engellemek hem de olanların görünümünü azaltmak için cildimize iyi bakmalı ve cilt bakımımızı ihmal etmemeliyiz. Oluşan cilt çatlaklarını krem, serum gibi ürünlerle geçirmek hemen hemen imkansızdır. Fakat bu ürünleri düzenli kullanmak küçük iyileşmeler sağlayabilir. Selülit sorunlarında ise eğer içten beslenme ile desteklenirse yapılan cilt bakımları ile çok hızlı ve güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bu yüzden ürün tercihlerinizi bir tedavi yöntemi yerine önleyici bakım olarak yapmanız sizi maddi ve manevi kayıplara karşı koruyacaktır.

Çatlak ve Selülit Bakımı İçin Doğal Yöntemler

Çatlak ve selülit bakım yöntemleri arasında kuru fırçalama, ılık banyo, vücut ovması (scrub, peeling), masaj yağı uygulaması ve sıkılaşma bandı uygulaması yer alır.

Kuru Fırçalama: Kuru fırçalama yöntemini banyo fırçaları dışında kese ve lif ile de yapabilirsiniz. Cildiniz kuru iken ayaklarınızdan yukarı doğru ve ellerinizden kollara doğru yapılan fırçama şeklidir. Ortalam 5 ya da 10 dakika yapılır. Hafta da 2-3 kere yapılması yeterlidir. Kuru fırçalama tekniğinin yararları; cildi ölü hücrelerden arındırır, gözenekleri temizler, kan dolaşımını hızlandırır, lenfatik sistemi, destekler, selülitleri ve stresi azaltır.

Ilık Banyo: Özellikle masaj ve vücut ovması (scraub, peeling) uygulamaları öncesi yapılan banyo cildi arındırıp, kan dolaşımını hızlandıracağı için uygulamaların daha etkili olmasını sağlar. Ayrıca “warm bath (sıcak banyo)” ve 1 dakika sıcak 1 dakika soğuk su ile yıkanılarak yapılan “şok banyoları” da öneriler arasındadır.

Vücut Ovması (scrub, peeling); Çatlak ve selüitli bölgedeki kan dolaşımını arttırmanın ve ölü hücrelerden arındırmanın en iyi yolu vücut ovması uygulamasıdır. Bu uygulamalar için tariflerde şeker, tuz ve kahve başlıca kullanılan malzemelerdir. Haftada 1-3 kez uygulanabilir.

Masaj Yağı (serum): Çatlak ve selülit için yapılan uygulamalarda en çok tercih edilen yöntemdir. Çatlak ve selülit önlemeye yardımcı yağlar hazırlanan ürünleri banyo sonrası hafif masaj ile cildinize yedirebilirsiniz günlük kullanım için uygundur. Dokusundan dolayı merhem ya da krem şeklindeki ürünler ile de yapılabilir.

Sıkılaşma Bandı (body wrap): Kilo verdikten sonra veya doğumdan sonra kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkık, selülit ve çatlakların giderilmesinde kullanılan bir banttır.  Masaj yağı ilgili bölgeye sürülerek bu bantlar ile sarılır ve 30 -45 dakika bekletildikten sonra çıkarılır. Bu uygulamayı yapmanın kolay ve verimli yolu masaj yağı ile masaj yapılan bölgeyi streç film ile sarıp 30-45 dakikalık ürüyüş ile desteklemenizdir. Haftada 1-3 kez uygulanabilir.

Çatlak ve selülitin ne olduğundan ve önlemek için nasıl bir bakım rutini uygulayacağımızdan bahsettiğimize göre tariflerimize geçmeden önce çatlak selülit için kullanabileceğimiz aromaterapik yağlara kısaca göz atalım.

Çatlak ve selüliti önlemeye yardımcı taşıyıcı yağlar; tatlı badem yağı, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, karite yağı, kakao yağı, susam yağı, üzüm yağı, kuşburnu yağı, buğday rüşeymi yağı, avokado yağı, aspir yağı, çuha çiçeği yağı, aynısefa yağı…

Çatlak ve selüliti önlemeye yardımcı esansiyel yağlar; paçuli, sığla, neroli, ıtır, mür, kekik, ardıç, greyfurt, limonotu, limon, portakal, biberiye, sedir, ölmez çiçek esansiyel yağları…

 

 

kullanılan görseller: freepic.com