UÇUCU YAĞ SATIN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kategori: BLOG, genel | 0

Takipçilerimiz tarafından en sık sorulan sorulardan biri “Uçucu yağ satın alırken nelere dikkat etmeliyiz, siz hangi markayı önerirsiniz?”. Sizi herhangi bir markaya yönlendirmek yerine size katkısız, saf ve güvenilir uçucu yağ seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim, siz de bu koşulları sağlayan markalardan seçim yapabilin istedik. Uçucu yağların kalitesi istenen sonuçların alınması için önemli olduğundan uçucu yağ seçimine özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Uçucu yağ nedir?

Öncelikle uçucu yağ nedir bir hatırlayalım. Terminolojik olarak uçucu yağ diye adlandırılan yağlar, oda sıcaklığında buharlaşabilen, su buharı ile sürüklenebilen yağlardır. Bitkilerin ve bitkilerden elde edilen bitkisel drogların yaprak, çiçek, meyve, kök ya da kabuk gibi kısımlarından çeşitli metotlar ile elde edilir.  Uçucu yağ dediğimiz bu yağlar bitkilerin öz yağı olduğu için öz yağ; elde edilen yağ uçucu özellikte olduğu için uçucu yağ; tedavi gücü yüksek olduğu için ruh (örneğin; nane ruhu); güzel, hoş kokuları için esansiyel yağ olarak anılırlar. Bu tanımların hepsi de yaygın kullanılır. Uçucu yağın diğer anılan isimleri hakkında küçük bir bilgi edindiğimize göre uçucu yağ satın alırken dikkat edilmesi gerekenlere geçebiliriz.

Uçucu yağ satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Ambalaj üzerinde uçucu/esansiyel/öz yağ olarak adlandırılmalıdır.
  • Herhangi bir uçucu yağ satın alırken yağın mutlaka koyu renk cam şişede olması gerekir. Ayrıca pompalı-cam damlalıklı şişeler yerine damlatılabilir-dökmeli başlıklı (ofiris azaltıcı) şişelerin tercih edilmesi yağların kalitesini direk etkileyen bir unsurdur.
  • Alacağınız uçucu yağın üzerinde bitkinin Türkçe isminin yanı sıra Latince botanik adı yer almalıdır. Bu sayede yağın sadece nane yağı olduğunu değil hangi naneden yapıldığını da bilebilir çocuklar için kullanımı uygun olan nane yağını (Mentha spicata) uygun olmayan nane yağından (Mentha piperita) ayırt edebilmiş oluruz.
  • Ambalaj üzerinde son kullanma tarihi/dolum tarihi/seri numaralarından herhangi birinin de olması yine güvenli kullanım açısından önemli bir detaydır. Ayrıca uçucu yağın menşei, karışım ise karışım oranı, elde edilme yöntemi gibi bilgilere yer verilmelidir.
  • Uçucu yağlar eser miktarlarda elde edilir. Örneğin 1 kg. gül yağı elde etmek için ortalama 4 ton (2 milyon gül çiçeği) işlenmektedir. Uçucu yağlar yükte hafif pahada ağırdırlar. Kullanılan toplam bitkiden daha ucuz olan uçucu yağların saf ve doğal olma ihtimali yoktur. Alacağınız yağın fiyatı piyasa ortalamasının altında olmamalıdır. Doğru bir fiyat performans ilişkisi için yurtiçi ve yurtdışı marka fiyat karşılaştırması yapılabilir.
  • Uçucu yağlar genellikle elde edildikleri bitkilerin kokusundadır. Uçucu yağı alınacak bitkinin kokusu önceden koklanabilir.
  • Uçucu yağlar saf ise peçete ya da süzgeç kâğıdı üzerinde iz bırakmazlar. Sabit yağ ile karıştırılanlar iz bırakır. Satın alma sırasında deneme şansınız olmasa dahi bu elinizde olan uçucu yağların saflığını kontrol etmek için basit bir yöntemdir.
  • Uçucu yağlar genellikle sıvıdır. (Anason uçucu yağının donma özelliği vardır.)
  • Uçucu yağlar genellikle yoğun kokulu, acı ve baharlı lezzettedir.
  • Uçucu yağlar genellikle renksiz olur. (mavi papatya, civanperçemi, tarçın, vetiver, karanfil gibi bazı yağların kendine has ayırt edici renkleri vardır.)

Bu koşulları sağlayan yağları tercih etmemiz hem beklenmedik etkilerin oluşumunu önleyecek hem de kullandığımız yağdan en fazla verimi almamıza yardımcı olacaktır. Uçucu yağları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi edinmek isterseniz Evde Merhem Yapımı Hakkında Temel Bilgiler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.