EVDE KENDİ DOĞAL ÜRÜNLERİMİZİ HAZIRLAMAK

Kategori: BLOG, genel | 0

Doğal ürünlerle haşır neşir olmaya başlayanlarımız en kısa zamanda kendi ürünlerimizi hazırlamanın heyecanını duymaya başlıyoruz haliyle. Bu noktada kafamızı bir sürü soru kurcalıyor. “kendi doğal ürünlerimizi kendimiz hazırlayabilir miyiz?”, “kendi doğal ürünlerimizi hazırlayabilmek için malzemelerimizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?”, “hangi kaynaklara güvenmeliyiz?” sorularının cevabını kendi kişisel tecrübelerimize dayanarak yanıtlamaya çalıştık. Evet, buyurun bakalım.

Kendi doğal ürünlerimizi kendimiz hazırlayabilir miyiz?

Evde kendi doğal ürünlerimizi hazırlamakla ilgili çoğumuzun ilk aklına gelecek soru “kendi doğal ürünlerimizi hazırlayabilir mi?” olacaktır. Söz konusu olan gıda üretimi olduğunda gözümüz korkmuyor, ninelerimizden, analarımızdan bildiğimiz yöntemlerle turşu, tarhana vs. yapmakta fazla tereddüt etmiyoruz. Ancak sırasıyla temizlik, kozmetik ve sağlık ürünleri hazırlamak konusunda aynı derecede cesur yaklaşamıyoruz konuya. Bu şekilde temkinli yaklaşmamız gerçekten gerekli mi? Hem evet, hem hayır. Afiyetle yediğimiz yiyecekleri evde üretirken gıda mühendisi olmamız gerekmediği gibi diğer kategorilerle kaynaşabilmemiz içinde kimyager olmamız elbette gerekmiyor, bu sorunun evet cevabını hak eden kısmı. Hayır kısmına gelince, evde gıda üretimi için geleneksel yöntemler var ve biz bunları biliyoruz, yani geçmiş tecrübelerle sabit bilgileri kullanıyoruz. Dolayısıyla da bir şeyler ters gitse bile sonuçtan fazlaca zarar görme olasılığımız bulunmuyor. Ancak diğer kategorideki ürünler için fazlaca pratik bilgi birikimimiz yok ve hata yaptığımız zaman karşılaşacağımız sonuçların tatsız olması ihtimali elbette var. Bu ihtimallerin ne olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen okurlarımız Doğal Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Evde Merhem Yapımı Hakkında Temel Bilgiler başlıklı yazılarımıza göz gezdirebilirler diyerek malzeme seçimimizi nasıl yapmak isteyebileceğimize dair ipuçlarına geçelim.

Malzemelerimizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Hazırlamak istediğimiz ürün için uygun malzemeyi seçerken bilmemiz gereken birkaç konu var. Bunlardan ilki kullanacağımız bitkisel malzemenin uygunluğu. Kimi özel koşullarda bazı bitkileri kullanmamamız ya da dikkatli kullanmamız gerekebiliyor. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamız için bitkileri iyi araştırmalı ve kendi özel koşullarımızla bu bitkilerin uygunluğundan emin olmalıyız. Karşılaşabileceğimiz sorunlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sizi buraya alalım: Evde Merhem Yapımı Hakkında Temel Bilgiler 

Bir diğer konu, kullanılan malzemenin etik değerlerimize uygunluğu. Bu konuya doğal ürünler hakkında bilinmesi gerekenler balıklı yazımızda biraz daha detaylı değindiğimizden burada lafı uzatmadan bir hatırlatma yapalım. Doğal olan her ürün ekolojik değildir. Yüksek etik standartlarımız olduğunu düşünüyorsak kullanacağımız malzemenin kökenini ya da elde edilme yöntemlerini iyi araştırmalıyız.

Malzeme seçerken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta malzemenin kalitesi. İyi sonuçlar alabilmek ve beklenmedik olumsuzluklarla karşılaşmamak için saf ve katkısız ürünler tercih etmeliyiz. Nasıl seçim yapmamız gerektiğine dair bilgileri Uçucu Yağ Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı topladık, göz atmanızı öneririz.

Hangi kaynaklara güvenmeliyiz?

Sürekli araştırmak gerektiğinden bahsediyoruz ve bu da bizi “Hangi kaynaklara güvenmeliyim?” sorusuna yöneltiyor. Malum, internet çok değerli ve doğru bilgilere ulaşmamıza aracı olabildiği gibi yanlış bilgilere yönelmemize de neden olabiliyor. Şu devirde hepimiz de en çok kaynak bulmada interneti kullanıyoruz. Bu noktada bizim önerimiz şu şekilde olacak:

  • Mümkün olduğunca konu hakkında akademik yayınlara ulaşmaya çalışın. Akademik arama motorlarından konu hakkında bilimsel makaleye ulaşabilirsiniz.
  • Klinik araştırmalardan aromaterapik ürün tariflerine kadar birçok alanda konuyla ilgili kitaplar bulunuyor. Yazarı ve yayın evi belli kitaplar internet sitelerinden çok daha güvenli olacaktır.
  • İnternet sitelerini, kişisel blogları vs. de değerlendirebilirsiniz. Ancak karşılaştığınız bir tarifin içeriğini -eğer tatsız bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız- ilk iki maddedeki kaynaklardan teyit etmeye çalışmalısınız.

Evet, bir yazını daha sonuna geldik. Kafanızdaki bazı sorulara yanıt verebilmiş olmayı umuyoruz.