CİLT BAKIM RUTİNİ ve GÜNLÜK BAKIM

Kategori: BLOG, cilt bakımı, genel, güzellik | 0

Cilt bakım rutini nasıl olmalı? Evde uygulayacağınız günlük cilt bakım rutinleri nelerdir? Cildiniz ister yağlı ister kuru olsun her cilt tipinin uygulaması gereken bakım rutinleri bulunmaktadır. Her cilt tipi aynı bakım rutini adımlarını takip eder. Burada farklı olan kullandığı ürünün cilt tipine ve cilt sorununa uygun olmasıdır. İdeal ve sağlıklı bir cilde kavuşmak düzenli şekilde bakım yapmaktan geçer. Cildimizin sağlıklı, parlak, canlı ve pürüzsüz görünmesi için cilt bakım ürünlerini doğru sıra ile kullanmanız yeterlidir.

            Günlük Cilt Bakım Rutini Sıralaması

Günlük cilt bakım rutini temizleme, tonikleme ve nemlendirme olarak 3 adımda gerçekleştirilir. Nemlendirme işleminde lokal uygulamalar (cilt sorunlarına yönelik uygulamalar), göz çevresi bakımı, serum ve krem uygulamaları gibi alt basamaklara ayrılır.

1. Temizleme

Cilt temizliği sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere yapılması tavsiye edilen uygulamadır. Günlük cilt bakım rutininin ilk adımını oluşturur. Cildimizi fazla yağ ve kirden arındırarak cildimizin nefes almasını sağlar. Sabun, yüz yıkama jeli, misel su gibi cilt temizleme ürünleriyle yapılır. Burada cilt tipinize uygun cildinizin soyulmasına, gerilmesine sebep olmayan bir temizleyici seçmeniz önemlidir. Günlük makyaj uygulaması yapan arkadaşlar temizleme işleminden önce makyaj temizleme yağı ile önce makyajı çıkartıp daha sonra yüzü yıkama ya da silme işlemine geçebilirler.

2. Tonikleme

Cilt bakım toniği kullanımı günlük bakım rutininin ikinci adımıdır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanılır. Cildimizi temizledikten sonra temizleyicilerin cildimizde bıraktığı kalıntılardan cildi arındırmak ve gözeneklerimizin sıklaşmasını sağlamak için kullanılır. Cilde kullanılacak bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlamamıza yardımcı olur. Temizleme ve nemlendirme işlemi arasında ara bir adım olarak görülse de atlanmaması gerekmektedir. Toniklerin cilde faydaları için Tonik Nedir ve ev yapımı cilt bakım toniği tarifleri için yağlı ciltler için tonik tarifleri, kuru ciltler için tonik tarifleri, akneli ve lekeli ciltler için tonik tarifi, kuru ve normal ciltle için tonik tarifi, karma ve yağlı ciltler için tonik tarifi yazılarmızı inceleyebilirsiniz.

3 Nemlendirme

Nemlendirme günlük cilt bakım rutinin son adımıdır. Temizlenmiş ve arınmış cildimize ihtiyacı olan cilt besinini sunduğumuz uygulamadır. Sabah ve akşam uygulamalarında ürünler değişkenlik gösterebilir. (Güneş kremi kullanımı gibi) Bu aşamada basitçe göz çevresi bakımı ve cilt bakımı olarak iki ürün kullanabilir ya da cilt sorunlarınız için birden fazla ürün kullanıyorsanız onları tatbik edebilirsiniz. Genel olarak krem, balsam (merhem), serum gibi ürünler bir arada ya da tek tek kullanılabilir. Kozmetik sektöründe bu aşama için aynı anda birçok ürün kullanımı tavsiye edilir fakat cilt bakımınızı ev yapımı ürünler ile yapıyorsanız bu aşamayı basit tutmanız (bu aşamada tek ürün kullanmanız) sizin için bir kayıp olmayacaktır. Bu ürünlerin uygulanışı ile ilgili bilgelere geçmeden önce kendi tasarladığımız ürünler (ev yapımı balsam ve serumlar) üzerinden konuyu toparlamaya çalışacağımızı belirtelim ki farklı bilgilerle karşılaşırsanız şaşırmayınız.

            Göz Çevresi Bakımı

Göz çevremizdeki deri cildimize göre daha hassas ve incedir. Bu bölgede damarlar yüzeye yakın olduğu için ekstra hassas bir bakıma ihtiyaç duyar. Göz çevremize süreceğimiz ürünü özenle seçmemizde yarar vardır. Seçeceğimiz ürün bu hassas ve ince tabaka da yağlanma, tıkanma ve yağ bezelerinin genişlemesine sebep olmamalı, göz çevresinde bulunan ince çizgiler, kırışıklıklar ve koyu halkalar gibi sorunları hafifletmeyi vaat etmelidir.

Ev yapımı ürünlerde ise bizim tavsiyemiz göz çevresi için serum kullanmanızdır. Serumunuzu hazırlarken cilt tipinizi göz önünde bulundurmalı yağlı ve karma cilt yapısına sahip kişiler komedojenik etkisi yüksek olan yağları (örneğin buğday rüşeymi, hindistan cevizi, susam…) içeren ürünler yapmamalıdır. Roll on başlıklı şişeniz var ise size göz çevresi bakımında hem hijyenik hem pratik bir uygulama sağlayacaktır. Gündüzleri göz çevresi bakımı tamamen kişinin kendi tercihine kalmıştır. Genel olarak akşamdan akşama yapılan uygulamalarda yeterlidir.

            Sorunlu Bölgeler için Lokal Uygulamalar

Burada da kozmetik sektörü ile ev yapımı ürünlerin kullanımı ufak farklar içermektedir. Ev yapımı ürünlerde akne, leke gibi sorunlar için üretilen balsam ve kremler soyucu ya da sürülen bölgeyi tamamen kurucu özellikte olmadığı için (en azından bizim ürünlerimiz) sorunlu bölgeye sürmek yerine tüm cilde uygulanabilir.

Örneğin “Akneli Ciltler Gece Bakım Balsamı” ürünü ile “Gece Bakım Balsamı” ürünü arasında kullanılan yağlarda farklar vardır. Biri cildi beslemeyi vaat ederken diğeri (Akneli Ciltler Gece Bakım Balsamı) akne problemi yaşayan ciltleri bir yandan besleyerek diğer yandan akne karşıtı yağlar ile hem ciltteki yağlanmayı dengelemeye hem de yeni akne oluşumuna engel olmaya çalışır. Yani akne problemi yaşayanlar bu ürünü lokal kullanmak yerine tüm yüzüne nemlendirici olarak kullanabilirler.

Aynı durum leke ve gözenek bakım ürünleri içinde geçerlidir. Ev yapımı ürünlerde lokal olarak sadece sorunlu bölgeye uygulanacak ürünler esansiyel yağ yüzdesi %5 ve üzerinde kurutucu ve tedavi etkili olanlardır. Örneğin “Akne Sos” cildimizde oluşmuş olan aknelerin hızlıca kuruyup iz bırakmadan geçmesini sağlamak için tasarlanmıştır ve sadece aknelerimizin üzerine uygulanır.

Sorunlu bölgeler ya da cilt sorununa yönelik bakım ürünleri çoğunlukla gece kullanılan ürünlerdir.  Kullanmadan önce içeriğinin kontrol edilip güneş ile temas halinde ürünün cilde zararlı olup olmayacağı tespit edilerek gündüz kullanılmalıdır. Cilt sorunlarına yönelik ev yapımı ürünlerde kantaron ve narenciye yağları gibi fotosentitif yağlar kullanıldığı için gün ışığında kullanılması tavsiye edilmez.

            Cilt Bakım Serumu

Cilt bakım serumlarında en çok karşılaşılan durum serumun nemlendirici krem uygulamasından önce mi yoksa sonra mı kullanılacağıdır. Cilt bakım serumları nemlendirici kremlerden önce cilde uygulanır. Eğer serum uygulaması sonrasında su bazlı bir nemlendirici kullanacaksanız serum + krem uygulaması mantıklıdır. Fakat ev yapımı ürünleri tercih ediyorsanız ve serum uygulamasından sonra yağ bazlı krem (balsam/merhem) kullanmayı düşünüyorsanız vaz geçin. Çünkü ev yapımı serum ile balsamınız arasındaki tek fark kıvam arttırıcınız olacağı için aynı işe yarayan iki farklı ürünü üst üste sürmüş olursunuz. Cilt bakımı ve kozmetik sektöründe ardışık iki adım olarak tanıtılsa da gece bakımınızı sadece serum ya da balsam ile yapmanız cilt bakım rutininizde kayıp ya da eksiklere yol açmaz. Kısacası serum kullanımı opsiyoneldir ve sadece serum ile de nemlendirme aşaması tamamlanabilir.

            Nemlendirici Krem / Balsam

Sonunda aşamalarımızın gece bakımındaki sonuna geldik J. Eğer cilt sorununuza yönelik ve tüm cilde uygulanabilen bir ürün kullanmıyorsanız. Serum kullanımında tercihlerinize de yaptıysanız, cilt tipinize uygun gece ve gündüz bakımı için bir nemlendirici ile günlük bakım rutininizi tamamlayabilirsiniz. Gece ve gündüz bakımında nemlendirici ürünleriniz ayrı olabileceği gibi ürünün gün ışığında kullanımında sakınca yoksa aynı ürünü gece ve gündüz kullanabilirsiniz.

            Güneş Kremi

Gece ve gündüz bakım rutinlerinde temizleme ve tonikleme adımları aynı olsa da nemlendirme adımı ufak farklar içerebilir. Gündüz bakım rutinimizin olmazsa olmazı güneş kremleridir. Ev yapımı kremler yağ bazlı olduğu için temizleme ve tonikleme işleminden sonra direk güneş kremi uygulamasına geçilebilir. Fakat tercih ettiğiniz güneş kremi kurutucu bir özellikte ise ya da cildinizin gündüzleri de neme ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız güneş kreminizi kullanmadan önce nemlendirici sürebilirsiniz.

Basit Uygulama Listesi

Uzun uzun anlattığımız bu günlük bakım rutinini sizler için kendi ürün kullanımı tecrübelerimizden yola çıkarak basit hale getirmek istedik. Günlük bakım düzenli yapılması gereken ve düzenli yapıldığında cildimize katkısı olan uygulamalardır. Günde 2 defa 6-10 arası nemlendirici ürün ile mücadele etmek yerine basit 3 ürün ile bu aşamayı daha düzenli ve sıkılmadan yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan göz çevresi bakımı için 1 ürün, gündüz bakımı için 1 ürün ve gece bakımı için ister cilt tipinize uygun besleyici isterseniz cilt sorununuza uygun tüm yüzünüze sürülebilen 1 ürün ile ideal ve sağlıklı cilde kavuşabilirsiniz.

Küçük bir örnek ile durumu açmak gerekirse örneğin leke sorunu yaşayan ve yağlı cilt tipinde bir kişi bizim tasarladığımız ürünlerle bakım yapmak isterse;  gece bakım rutininin 3. Adımı olan nemlendirme aşamasında “gözaltı serumu” ve “leke balsamı karma-yağlı ciltler” ürünlerini kullanması yeterlidir. Gündüz bakımında ise temizleme ve tonikleme işleminden sonra “güneş kremi” uygulamalıdır.

 

Gece Bakım Rutini                             Gündüz Bakım Rutini

Temizleme                                                                                          Temizleme

Tonikleme                                                                                           Tonikleme

Nemlendirme                                                                                      Nemlendirme

-Göz çevresi bakımı                                                                            -Güneş Kremi

-Cilt sorununa ya da tipine yönelik

balsam ya da serum

 

 

 

 

 

görseller: freepik.com