EVDE SARI KANTARON MERHEMİ YAPIMI

Kategori: bitkiler, BLOG, merhemler | 0

Bu yazımızda evde sarı kantaron merhemi yapımını anlatacağız. Sarı Kantaron yaşadığımız coğrafyada çok tanınan ve kullanılan bir bitki. Henüz bitkiye aşina olmayanlarımız Sarı Kantaron Bitkisi başlıklı yazımıza göz atarak bitki hakkında bilgiye ulaşabilirler. Lafı fazla uzatmadan ihtiyacımız olan malzemelere kısaca değinelim.

Sarı Kantaron Merhemi İçin İhtiyacımız Olan Malzemeler

 • Sarı kantaron yağı
 • Balmumu/Ayçiçek mumu/Candelilla mumu
 • Cam kavanoz (merhemi saklamak için)
 • Metal kaşık ya da cam baget (malzemeyi karıştırmak için)
 • Benmari kapları (tencere ve ısıya dayanıklı cam kase ya da iç içe oturabilen çelik cezveler)
 • Beher ya da enjektör (sıvıları ölçmek için)
 • Hassas terazi
 • Etil alkol (Malzemeleri steril hale getirmek için gereklidir. Geleneksel yöntem ile kavanozlarınızı kaynatarak steril hale getirebilirsiniz.)
 • Etiket

Öncelikle yapım aşamasında herhangi bir aksaklık çıkmaması için malzeme kısmını bu kadar ayrıntılı tuttuğumuzu belirtmek isteriz. Listeyi dikkatle incelerseniz aslında ihtiyaç duyduğumuz malzemenin birçoğunun mutfağınızda bulunduğunu göreceksiniz. Günlük kullanıma aşina olmadığınız gereçler için ise alternatiflerini sunmaya çalıştık:

Burada aşamaları uygularken öncelikle bize lazım olan benmari usulü pişirim yapabileceğimiz kaplardır. Biz, tencere içine ısıya dayanıklı cam kase oturtmak yerine iç içe 2 cezve ya da su kaynattığımız çaydanlığın içine bir cezve oturtarak merhem yapmayı daha kolay buluyoruz. Hem yapacağımız malzeme az olduğu için küçük ebatlarda çalışmak kolay oluyor hem de cezveler saplı olduğu ürün hazırlık ve cam kavanoza dökme aşamasında daha pratik hareket edebiliyoruz.

Ürünlerimizi sizlerle paylaşırken ya da atölyeler düzenlerken hiç beher kullanmadığımızı itiraf edelim. Gelelim beher kullanmamamızın sebeplerine. Daha girift merhemlerde, her sıvıyı (yağı) farklı mililitrelerde ölçmek dolayısıyla fazla sayıda beher kullanımı gerekiyor. Ayrıca beherler hem tezgahta fazla yer kaplıyor hem de kullanımı enjektöre göre daha zor. Üstelik beher pahalı bir malzeme ve her seferinde temizlenmesi gerekiyor. Bu yüzden bu işlere ilk atıldığımızdan beri ölçümlerimizi enjektör ile yaptık. Çok büyük üretimler yapmayacaksanız 10 ml.’lik enjektörlerin rahatlıkla işinizi göreceğini söyleyebiliriz.

Eğer merhem yapımını denemek ve kendi ihtiyacınız olan ürünleri kendiniz yapmak istiyorsanız hassas terazi edinmenizde fayda var. İnternet üzerindeki pek çok tarif kaşık, kap gibi ölçü birimleri ile anlatılıyor olsa da bizim tariflerimizde böyle çalışmaya alışık olmadığımız için mililitre ve gram hesabı ağırlıkta olacaktır. Bunun size oranlarda yanılma payını azaltma gibi bir yardımı olacağını da belirtelim. Ayrıca tarifler vegan arkadaşlarımızın yararlanması için kıvam arttırıcılarda (balmumu ve bitkisel mumlar) oranları dönüştürdüğümüzden dolayı gram hesabı bizim için daha rahat oluyor. Yani hassas teraziye alternatif bulamıyoruz.

Ne Kadar Malzeme Kullanalım?

Tarifimizi 90 ml. Sarı kantaron yağı kullanmak üzere oranladık. İlk olarak yapmamız gereken hangi kıvam arttırıcıyı kullanacağımıza karar vermek. 18 gr. Balmumu ya da 45 gr. Ayçiçek mumu ya da 9 gr. Candelilla mumu seçeneklerinden yalnızca bir tanesini seçip kullanacağız.

soğumaya bırakılan sarı kantaron merhemleri

            Sarı Kantaron Merhemi Nasıl Yapılır?

Pişirme aşamasına geçmeden önce önce ihtiyacınız olan araç gereçleri (cezve, kaşık, kavanoz vb.) etil alkol ile silerek ya da 20 dakika su da kaynatarak steril hale getirin ve alkolün uçtuğundan ya da suyun buharlaştığından emin olun.

İlk olarak ocakta pişirme işlemi için benmari kabınızı ayarlayın. Ardından seçmiş olduğunuz kıvam arttıcılardan (balmumu, ayçiçek mumu, candellila mumu) birini istenilen miktarda tartın. Biz, tarifimize devam ederken ayçiçek mumunu tercih ettiğimiz için miktarlarımızı ayçiçek mumu üzerinden yazarak devam edeceğiz. Tartmış olduğunuz 45 gr. ayçiçek mumunu benmari kabına koyun ve erimeye bırakın.

Sıvı hale gelen ayçiçek mumunun üzerine 90 gr. sarı kantaron yağını ekleyin ve iyice eridikten sonra malzemeyi homojen hale getirmek için karıştırıp ocaktan alın.

Ocaktan alınan malzemeyi önceden hazırlamış olduğunuz saklama kabına (cam kavanoz ya da krem kavanozu vb.) dökün ve soğumaya bırakın. Hızlıca kıvam alması için buzdolabında soğumaya bırakabilirsiniz.

Soğuyan ve kullanıma hazır hale gelen merheminizin üzerine isminin ve yapım tarihinin bir etiket hazırlayıp yapıştırmayı unutmayın. Sarı kantaron merheminiz 1 sene tazeliğini koruyacaktır.

Sarı Kantaron Merhemi Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

 • Sarı kantaron yağı fotosentitif bir yağ olduğu için sürdükten sonra direk güneş ışığı ile temas edilmemesi önerilir. Güneş ışığından uzak durma süresi kimi kaynaklara göre 4 saat kimilerine göre 12 saattir. Acil olarak kullanmak gerekmediği sürece akşamları uygulamak daha uygun.
 • Sarı Kantaron yağı hamilelerin kullanımına uygun değildir bu yüzden hamilelerin sarı kantaron merhemini kullanmamasını tavsiye ederiz.
 •  Sarı Kantaron yağı pişik ve bebek egzaması için en çok tavsiye edilen yağlardır. Çok güçlü tıbbi yağ olduğu için 3 yaşından küçük bebeklere uygularken 3-7 günlük kısa süreli uygulamalar yapmanızı koruyucu ve nemlendirici bir merhem günlük kullanımda zeytinyağı, aynısefa, tatlı badem yağı vb. yağlardan elde edilmiş merhemleri kullanmanızı öneririz.