EVDE AYNISEFA MERHEMİ YAPIMI

Kategori: bitkiler, BLOG, merhemler | 0

Aynısefa yağının cilde faydalarını duymayan kaldı mı? (Duymayanları önce buraya alalım: Aynısefa Bitkisi) Tırnak mantarından, egzamaya, yara-yanıktan, cilt çatlağına, varis kılcal damar sorunundan, çürük ve morluklara kadar cildinizde oluşan hemen her türlü sorunda elinizin altında olmasını isteyeceğiniz nadir merhemlerden biri de aynısefa merhemidir. Kozmetik sektöründe krem, losyon, tonik, sabun gibi hemen hemen her ürünün içeriğinde kullanılan aynısefa yağı vazgeçilmez bir cilt bakım ürünüdür. Düzenli kullanımda cilde parlaklık ve canlılık sağlayan, kuru ciltleri nemlendiren, sivilce ve lekelerle savaşan bir doğa mucizesidir. Bu yazımızda evde aynısefa merhemi yapımını anlatacağız. Eğer evde ilk kez merhem hazırlayacaksanız, tarife geçmeden önce Evde Merhem Yapımı Hakkında Temel Bilgiler başlıklı yazımıza göz atmanız faydalı olacaktır. ilk olarak aynısefa merhemi yapmak için ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım.

Aynısefa Merhemi Yapımı İçin İhtiyacımız Olan Malzemeler

  • Aynısefa yağı
  • Balmumu / Ayçiçek mumu / Candelilla mumu (bunlardan bir tanesini seçelim)
  • Cam kavanoz (merhemi saklamak için)
  • Metal kaşık ya da cam baget (malzemeyi karıştırmak için)
  • Benmari kapları (tencere ve ısıya dayanıklı cam kase ya da iç içe oturabilen çelik cezveler)
  • Beher ya da enjektör (sıvıları ölçmek için)
  • Hassas terazi
  • Etil alkol (Malzemeleri steril hale getirmek için gereklidir. Geleneksel yöntem ile kavanozlarınızı kaynatarak steril hale getirebilirsiniz.)
  • Etiket

Ne Kadar Malzeme Kullanacağız?

Tarifimizi 90 ml Aynısefa yağı kullanmak üzere düzenledik. Kullanmak istediğimiz kıvam arttırıcıyı belirledikten sonra, 18 gr. Balmumu ya da 45 gr. Ayçiçek mumu ya da 9 gr. Candelilla mumu seçeneklerinden yalnızca bir tanesini seçeceğiz. Buna paralel olarak da 20-60 damla  (1-3 ml.) Lavanta esnsiyel yağı kullanacağız.

Evde krem, merhem yapmayı sevenler için katı ve sıvı miktarını ayarlamak genellikle zordur. Pek çok tarifte bu miktarlar ya farklı oranlarda verilir ya da kaşık, kap hesabı kullanılır. Bu yüzden sağlamasını yapmak kolay değildir. Oranların mililitre ve gram olarak yazması lütfen gözünüzü korkutmasın. Bu şekilde çalışmaya alıştıkça zaman içinde kendi merhem tariflerinizi rahatça yaratabilir, malzemeyi istediğiniz miktarda oranlayarak daha küçük ya da büyük boylarda yapabilirsiniz.

Malzeme miktarlarımızın tam sabit olmamasının nedeni bir merhemi yaparken kişiye kıvam arttırıcı olarak (balmumu, ayçiçek mumu, candelilla mumu) seçenekler sunmak istememizden kaynaklanıyor. Bu durumda başlamadan önce hangi kıvam arttırıcı kullanacağınızı seçmekte fayda var.

Mesela biz ayçiçek mumu ile çalışmayı seviyoruz ve merhemimizi ayçiçek mumu ile yaparken 90 ml. yağ, 45 gr. mum ve 3 ml. esansiyel yağ kullanıyoruz. Bu durumda merhemi saklamak için 150 ml. bir cam kavanoza ihtiyacımız oluyor. Aynı merhemi candellila mum ile yapacak olan arkadaşların 110 ml. cam kavanoz işini görürken 1 ml. esansiyel yağ kullanması yeterince lavantalı bir merhem elde etmesini sağlayacaktır.

Ürüne esansiyel yağ eklerden en düşük dozdan başlamanızı ve koku duyunuzdan yardım alarak istediğiniz yoğunluğu ayarlamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca verilen esansiyel miktarının üst sınırını aşmamanız yerinde olacaktır. Esansiyel yağlar konsantre ve güçlü yağlardır fazlası bizim için zararlı olabilir. Evde Merhem Yapımı Hakkında Temel Bilgiler yazımızda bu konuya değinmiştik. Eğer hala bu yazımızı göz atmadıysanız, şimdi bu yazıyı okumanızı kuvvetle öneriri.

aynısefa merhemi

Evde Aynısefa Merhemi Nasıl Yapılır?

Pişirme aşamasına geçmeden önce önce ihtiyacınız olan araç gereçleri (cezve, kaşık, kavanoz vb.) etil alkol ile silerek ya da 20 dakika su da kaynatarak steril hale getirin ve alkolün uçtuğundan ya da suyun buharlaştığından emin olun.

İlk olarak ocakta pişirme işlemi için benmari kabınızı ayarlayın. Ardından seçmiş olduğunuz kıvam arttırıcılardan (balmumu, ayçiçek mumu, candellila mumu) birini istenilen miktarda tartın. Ben tarifimize devam ederken ayçiçek mumunu tercih ettiğim için miktarlarımızı ayçiçek mumu üzerinden yazarak devam edeceğim. Tartmış olduğunuz 45 gr. ayçiçek mumunu benmari kabına koyun ve erimeye bırakın. 

Sıvı hale gelen ayçiçek mumunun üzerine 90 gr. aynısefa yağını ekleyin ve iyice eridikten sonra malzemeyi homojen hale getirmek için karıştırıp ocaktan alın. Birkaç dakika merhemin ılımasını bekleyin. 

Ardından lavanta esansiyel yağını damlatarak karıştırın. Malzemeyi önceden hazırlamış olduğunuz saklama kabına (cam kavanoz ya da krem kavanozu vb.) dökün ve soğumaya bırakın. Hızlıca kıvam alması için buzdolabında soğumaya bırakabilirsiniz. 

Soğuyan ve kullanıma hazır hale gelen merheminizin üzerine isminin ve yapım tarihinin bir etiket hazırlayıp yapıştırmayı unutmayın. Aynısefa merheminiz 1 sene tazeliğini koruyacaktır.

Aysnısefa Merhemi Kullanımı:

Aynısefa yağı hamileler, emziren anneler ve çocuklar için güvenli bir yağdır.  Hamilelerde ve küçük çocuklarda aynısefa merhemi kullanmak isterseniz lavanta esansiyel yağı kullanmadan ya da uygun dozu araştırarak merhemi yapmanızı tavsiye ederim. Hamileliğin ilk 3 ayında ve 6 aylık küçük bebeklerde esansiyel yağ kullanımı kimi kaynaklarda önerilmemekle beraber bu özel durumlarda yukarıda verdiğimiz oranlar geçerli değildir.

Aynısefa merhemini istediğiniz sıklıkta ve gece ya da gündüz kullanabilir. Merhemi sürüp  güneş ışığına çıkmanızda herhangi bir sakınca yoktur ama siz bu yaz günlerinde güneş kremi sürmeden dışarı çıkmayın .

 

fotoğraflar: https://www.growforagecookferment.com