EVDE SARI KANTARON YAĞI YAPIMI

Kategori: bitkiler, bitkisel yağlar, BLOG | 0

Sarı kantaronun ne kadar şifalı bir bitki olduğunu bilmeyenimiz kalmamıştır. “Yok, ben hala duymadım” diyenler için sarı kantaron bitkisi başlıklı yazımızda bitkiyi uzun uzun anlatmıştık. Bu yazımızda doğrudan evde sarı kantaron yağı yapımını ele alacağız.

Sarı Kantaron Yağı Yapımı için Gerekli malzemeler

  • Aynısefa bitkisi (çiçek kısımları)
  • Zeytinyağı ya da farklı bir baz yağ
  • Şeffaf ve koyu renk kavanoz
  • Kaşık, bıçak, kesme tahtası (metal olmayan)
  • Etil alkol (Malzemeleri steril hale getirmek için gereklidir. Geleneksel yöntem ile kavanozlarınızı kaynatarak steril hale getirebilirsiniz.)
  • E vitamini (koruyucu olarak)
  • Etiket

Yapılışı

Ne kadar bitki, ne kadar yağ kullanacağız? Bu sorunun cevabı hangi konsantrasyonda yağ elde etmek istediğimize bağlı. Mesela 1000 ml. zeytinyağına 100 gr. Sarı Kantaron çiçeği (10:1 konsantrasyon) ya da 1000 ml. litre yağa 300 gr. Sarı Kantaron çiçeği (3:1 konsantrasyon) kullanarak Sarı kantaron yağımızı hazırlayabiliriz. Malzeme miktarını, oranları bozmadan, elde etmek istediğimiz ürün miktarına göre azaltıp arttırabiliriz.

Maserat yağ yapımına başlamadan önce ihtiyacımız olan araç gereçleri (bıçak, kaşık, kavanoz vb.) etil alkol ile silerek ya da 20 dakika su da kaynatarak steril hale getirmeli ve yapım aşamasına geçmeden önce araç gereçlerinizdeki alkolün uçtuğundan ya da suyun buharlaştığından emin olmalıyız. Sterilizasyon, hazırlayacağımız yağın bakteri ya da küf üretmemesi için gereklidir.

Sarı kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinin çiçek kısımları kullanılarak yapılır. (Tomurcuk açma zamanında toplanan taze çiçekli kısmından hazırlanır.) Sarı Kantaron bitkisi doğadan taze toplanıyorsa araç geçmeyen, ana caddeden uzak bölgeler tercih edilir. Çiçeklerde herhangi bir kir-toz var ise bitkiler yıkanır. Sarı kantaron çiçekleri taze ise bitkinin suyunu çekmesi için kurumaya bırakılır. (Çiçekler toplandıktan sonra en fazla 2 gün içinde maserasyon işlemi yapılmalıdır. Kuru sarı kantaron bitkisinden tıbbi yağ elde edilmez.) İşlemeye hazır hala gelen bitki kavanoza koyulur üzerine zeytinyağı eklenir. Etikete kullanılan bitki-taşıyıcı yağ içeriği, konsantrasyonu ve tarih not edilerek kavanoza yapıştırılır. Üzerine toz almaması için tülbent ya da bez kapatılan kavanozlar 5 gün boyunca güneş alan bir yerde bekletilir.

Beş gün sonra tülbentler çıkarılıp kavanoz kapakları sıkıca kapatılır. Kavanozlara kapak kapattıktan sonra da ara ara karışım çalkalanır. Kavanoz kapakları kapandıktan sonra karışımınızı 40 gün ya da 3 hafta boyunca sabah ya da akşam güneşinde günde 2-3 saat güneş ışığında demlendiriniz. 40 gün sürecinde güneşte kalan karışım temiz bir tülbent, bez yardımı ile süzülür. Ardından ışık ile temasını önlemek için koyu renkli cam şişeye ya da kavanoza doldurulur. Serin, karanlık yerde ya da buzdolabında saklanır.

sarı kantaron yağı yapılışı

 

Uyarılar

Sarı kantaron yağı fotosensitif bir yağdır. Kullandıktan sonra 4 -12 saat içinde güneş ışığı ile temas edilmemelidir. Anti-depresan ilaçlar ile etkileşim yapabileceğinden birlikte kullanımı tavsiye edilmez. Hamilelikte kullanılmamalıdır.