EVDE AYNISEFA YAĞI YAPIMI

Kategori: bitkiler, bitkisel yağlar, BLOG | 0

Bu yazımızda evde aynısefa yağı yapımını ele aldık. Aynısefa, yaşadığımız coğrafyada çokça bulunan, dolayısıyla fazlasıyla tanınan bir bitki. Özellikle cilt için faydalarını birçoğumuz biliyoruz. Bitkiyi hala anımsamayanlarımız aynısefa (calendula) bitkisi başlıklı yazımıza göz gezdirsinler, sonra ihtiyacımız olan malzemelere hızlıca bir göz atalım.

 

 

 

İhtiyacımız Olan Malzemeler

 

aynısefa
  • Aynısefa bitkisi (çiçek kısımları)
  • Zeytinyağı ya da farklı bir baz yağ
  • Şeffaf ve koyu renk kavanoz
  • Kaşık, bıçak, kesme tahtası (metal olmayan)
  • Etil alkol (Malzemeleri steril hale getirmek için gereklidir. Geleneksel yöntem ile kavanozlarınızı kaynatarak steril hale getirebilirsiniz.)
  • E vitamini (koruyucu olarak)
  • Etiket

Aynısefa yağının yapılışı

bitkileri kavanoza doldurun

Kullanacağımız yağ ve bitki oranın, elde etmek istediğimiz ürün konsantrasyonuna göre belirleyeceğiz. Mesela, 10:1 konsantrasyonda bir yağ elde etmek istersek 1000 ml. zeytinyağına 100 gr. Aynısefa çiçeği, 3:1 konsantrasyonda yağ elde etmek istersek 1000 ml. litre yağa 300 gr. Aynısefa çiçeği kullanmalıyız. Elde etmek istediğimiz ürün miktarına göre, oranları bozmadan, malzeme miktarını istediğimiz gibi düzenleyebiliriz.

Hazırlayacağımız yağda bakteri ya da küf oluşumunu önlemek için maserat yağ yapımına başlamadan önce ihtiyacınız olan araç gereçleri (bıçak, kaşık, kavanoz vb.) etil alkol ile silerek ya da 20 dakika su da kaynatarak steril hale getirmeli ve yapım aşamasına geçmeden önce araç gereçlerinizdeki alkolün uçtuğundan ya da suyun buharlaştığından emin olmalıyız.

Aynısefa yağı, aynısefa bitkisinin çiçek kısımları kullanılarak yapılır. Aynısefa bitkisi doğadan taze toplanıyorsa araç geçmeyen, ana caddeden uzak bölgeler tercih edilir. Çiçeklerde herhangi bir kir-toz var ise bitkiler yıkanır. Aynısefa çiçekleri taze ise bitkinin suyunu çekmesi için kurumaya bırakılır (3 ya da daha fazla gün). İşlemeye hazır hale gelen bitki kavanoza koyulur üzerine zeytinyağı eklenir. Ardından kapağı kapatılıp güneş gören bir yere alınır. Etikete kullanılan bitki-taşıyıcı yağ içeriği, konsantrasyonu ve tarih not edilerek kavanoza yapıştırılır.

Aklımıza geldikçe (günde 1 ya da gün aşırı) yağ kavanozu çalkalanır. 20-30 gün sürecinde güneşte kalan karışım temiz bir tülbent, bez yardımı ile süzülür. Elde edilen yağın raf ömrünü uzatmak için %1-2 civarında E vitamini eklenir. Ardından ışık ile temasını önlemek için koyu renkli cam şişeye ya da kavanoza doldurulur. Serin, karanlık yerde ya da buzdolabında saklanır.

Kullanacağınız baz yağı arzuya göre değiştirebilirsiniz. Ayçiçek yağı, hindistan cevizi yağı, aspir yağı, üzüm çekirdeği yağı cilt bakımı için kurulacak yağlarda baz yağ olarak en çok tercih edilenler arasındadır.

 

 

aynısefa yağı yapımı etiketli görsel https://www.growforagecookferment.com‘dan alındı.