EVDE ALOE VERA YAĞI YAPIMI

Kategori: bitkiler, bitkisel yağlar, BLOG | 0

Özellikle cilt problemlerinde oldukça iyi sonuçlar veren ve kolay ulaşılabilir aloe vera bitkisinin, çoğunlukla oldukça kısa ömürlü olan jeli kullanılıyor. Jeli tek başına taze taze kullanmak elbette mümkün. Ancak başka malzemelerle birleştirmek ve uzun ömürlü bir ürün elde etmek istediğimizde bu jeli kullanamıyoruz. Aloe veradan faydalanabilmek için daha uzun ömürlü bir ürün olan aloe vera yağını kullanabiliriz. Bu yazımızda, kendi tariflerimizde de bu yağı sıkça kullandığımız için evde aloe vera yağı yapımı konusunu ele almak istedik. Aloe vera bitkisi nedir, ne işe yarar gibi sorulara cevap arayan okurlar Aloe Vera (Sarısabır) başlıklı yazımıza göz atabilirler.

İhtiyacımız Olan Malzemeler

Aloe vera bitkisinden maserat yağ elde etmek için ihtiyaç duyacağımız malzeme, araç ve gereçlere göz atalım:

  • Aloe vera bitkisi
  • Zeytinyağı ya da farklı bir baz yağ
  • Şeffaf ve koyu renk kavanoz
  • Kaşık, bıçak, kesme tahtası (metal olmayan)
  • Etil alkol (Malzemeleri steril hale getirmek için gereklidir. Geleneksel yöntem ile kavanozlarınızı kaynatarak steril hale getirebilirsiniz.)
  • E vitamini (koruyucu olarak)
  • Etiket

Aleo Vera Yağı Yapımı

Gelelim kullanacağımız malzemenin miktarına. 1000 ml. zeytinyağına 1 adet büyük boy aloe vera bitkisi yaprağı ya da 1000 ml. yağa 300 gr. aloe vera bitkisi (3:1 konsantrasyon) kullanmamız uygun olacaktır. Siz kendi ihtiyacınıza göre, bu oranları bozmadan malzemeleri arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

aloe vera yağı yapımı

Maserat yağ yapımına başlamadan önce ihtiyacınız olan araç gereçleri (bıçak, kaşık, kavanoz vb.) etil alkol ile silerek ya da 20 dakika su da kaynatarak steril hale getirmeli ve yapım aşamasına geçmeden önce araç gereçlerinizdeki alkolün uçtuğundan ya da suyun buharlaştığından emin olmalıyız. Yağımızda bakteri ya da küf oluşmasını istemeyiz.

Aloe vera yağı, aloe vera bitkisinin yaprak kısımları kullanılarak yapılır. Taze kopartılan bitkinin öncelikle öz suyu (sarı su) bulunan dip kısmı kesilir. Bitki kirli ise sudan geçirilip kurutulur. İşlemeye hazır hala gelen aloe vera yaprağı elle ya da tahta bıçak ile küçük parçalara ayrılır. (Arzuya göre bitkinin yaprağından jeli ayrılıp kullanılabilir.) İçerisindeki vitaminlerin ölmemesi için metal alet kullanılmaması önerilir.Bitki daha kavanoza koyulur üzerine zeytinyağı eklenir. Karışımı hazırladıktan sonra aloe vera özünün yağa rahatça karışması için bitki parçaları tahta kaşık yardımıyla ezilir. Ardından kapağı kapatılıp güneş gören bir yere alınır. Etikete kullanılan bitki-taşıyıcı yağ içeriği, konsantrasyonu ve tarih not edilerek kavanoza yapıştırılır.

İlk hafta günde 2 kere ya da aklımıza geldikçe kavanozdaki aloe vera parçaları ezilir. 20-30 gün sürecinde güneşte kalan karışım temiz bir tülbent/bez yardımı ile süzülür. Elde edilen yağın raf ömrünü uzatmak için %1-2 civarında E vitamini eklenir. Ardından ışık ile temasını önlemek için koyu renkli cam şişeye ya da kavanoza doldurulur. Serin, karanlık yerde ya da buzdolabında saklanır.

Kullanacağınız baz yağı arzuya göre değiştirebilirsiniz. Ayçiçek yağı, hindistan cevizi yağı, aspir yağı, üzüm çekirdeği yağı cilt bakımı için kurulacak yağlarda baz yağ olarak en çok tercih edilenler arasındadır.

Uyarılar

Ve son olarak Aloe vera bitkisinin hangi koşullarda kullanılmaması gerektiğine değinelim. Dahili kullanımda, aloe vera kan dolaşımını arttırdığı için menstrüasyon (adet) dönemlerinde veya kanamaların fazla olduğu günlerde kullanılmamalıdır. Hamile ve emziren kadınlar ile kronik ishal veya karın ağrısı problemi olanların aloe vera kullanması tavsiye edilmez. Harici kullanımda ise aloe vera alerjik etkisi olan bir bitkidir. Kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını test etmelisiniz. Soğan, sarımsak ve kaktüs bitkilerin alerjisi olanlarda hafif kaşıntı, batma gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjik reaksiyonu olmayan herkes bitkiyi kullanabilir.

 

öne çıkan görsel https://www.freepik.com sitesinden alınmıştır.