AYNISEFA (CALENDULA) BİTKİSİ

Kategori: bitkiler, BLOG | 0

Papatyagiller familyasından ve Latince adı Calendula offisinalis L. olan bitki, ülkemizde aynısefa, aynısafa, tıbbi nergis ve portakal nergisi isimleriyle de anılmaktadır. 30-40 cm. boylarında 1 yıllık dayanıklı bir bitkidir. Gövdesi ince tüyler ile kaplı, etli-sulu ve yeşil renklidir. Sarı ve turuncu renkli çiçekleri merkezden çevreye doğru yivler şeklinde sıralanır. Kum ve kil karışımı gevşek toprakları sevmekle birlikte her tip toprakta yaşar. Calendula bitkisinin anavatanı bilinmemekle beraber orijinalinin Akdeniz ve çevresi olduğuna inanılır. Günümüzde tüm dünyada yetişen bir türdür.

Calendula bitkisi yüzyıllardır otacılar tarafından en iyi bilinen ve çok yönlü kullanılan zengin bir tarihe sahiptir. Druidler için kutsal bir bitkidir. Bitkinin ‘marigold’ ve ‘pot marigold’ isimleriyle anılması kuru yapraklarının geleneksel olarak çorba ve yemeklerde hastalıklardan korunmak için kullanımına dayanır. Antik Mısırlılar ve Romalılar bitkiye büyük önem vermişlerdir ve kendi ılıman iklimlerinde bitkinin her ayın ilk günü açtığını fark etmişlerdir. Bu yüzden bitkiye takvim (calendar) kelimesinden hareketle calendula ismini koymuşlardır. Aynı zamanda ‘Güneşin Çiçeği ya da Güneşin Gelini’ olarak bilinmektedir. Böyle anılma nedeni ise sarı-turuncu renkli çiçeklerinin yanı sıra güneş ışınları aldığında taç yapraklarını açması, güneş battığında ise kapatıyor olmasından dolayı güneşin gökyüzü boyunca yaptığı hareket ile ilişkilendirilmesidir. Ruha ve kalbe iyi geldiğine ve insana rahatlık veren bir bitki olduğuna inanılır.

Calendula bitkisinin kimyasal bileşelenleri steroidler, terpenoidler, flavanoidler, fenolik asitler ve karotenlerdir. Anti-kanser, anti-mikrobiyal, anti-leishmaniyal, anti-hiv, antioksidant, sitotoksik, anti-tumor, anti-viral, anti-inflamatuar, anti-fungal, antilipid ve spazmolitik, hipoglisemik etkileri vardır.

Aynısefa bitkisinin dahili kullanım alanları

Çayı, kan temizleyici olarak bilinir ve dolaşım uyarıcıdır. Mide ve bağırsak hastalıklarında, mide ülserinde ve mide kramplarında rahatlama amaçlı kullanılır. İyi bir kurt düşürücüdür. Ödem attırıcı ve iltihap gidericidir. Ilık çayı ile göz banyosu gözün görme gücünü arttırır. Regl dönüsünü düzenlemek ve ağrılı regl durumunu azaltmakta yardımcıdır. Ateş düşürücüdür. Kanser tedavisinde faydalıdır. Ağız içi veya boğazdaki tahriş ve iltihaplanma gibi durumlarda iyileşmeyi hızlandırır. Sarılık, mide ülseri ve karaciğer sorunları tedavisinde kullanılır.

Deri Üzerindeki Etkileri ve Cilt Bakımında Faydaları

Arpacık, konjonktvit gibi göz hastalıklarında aynısefa çayı ile gözleri yıkamak iyileşmeyi arttırır ve gözleri güçlendirir. Çayı ile hazırlanan tampon burun kanamalarını durdurur. Aynısefa yağı, hemoroid rahatsızlığında dokuların iyileşmesi için kullanılır. Sinek ve böceklerden korunmak için spreyi yapılarak kullanılabildiği gibi sinek, böcek ısırıklarında oluşan yanma, kızarıklık ve kaşıntıyı alır. Tırnak mantarlarından kurtulmanıza yardımcıdır. Her cilt tipine uygundur. Kuru ve çatlak ciltleri onarır. Saçları parlatır, saç derisini besler ve saçın nem ihtiyacını karşılar.

Yara, yanık, burkulma ve morarmalarda iyileştiricidir. Ciltteki kabarcıklara ve yaralara iyi gelir. Siğil tedavisinde etkilidir. Güneş yanıklarını geçirir. Akneleri iyileştirir. Ciltteki yara izlerinin iyileşmesine yardımcıdır. Tıraş sonrası cildi rahatlatmak için kullanılabilir. Ciltteki kaşıntı, kızarıklık, hassasiyet ve şişme gibi durumlarda tercih edilir. Tahriş olmuş bölgelerdeki sağlıklı yeni dokuların büyümesini destekler, cildi güçlendirir ve bu bölgelerde kan akışını sağlar.

Varis ağrılarında, çatlak ve selülit problemlerinde etkindir. Egzama, mantar, sedef, dermatit gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Kuru ciltleri nemlendirmek ve stresi atmak için küvette biraz aynısefa çiçeği atmak faydalıdır.

 

aynısefa bitkisi etiketli görsel https://www.growforagecookferment.com‘dan alındı