ALOE VERA (SARISABIR) BİTKİSİ

Kategori: bitkiler, BLOG | 0

Latince adı Aloe barbadensis olan aloe vera, Asphodelaceae (zambakgiller) familyasındandır. Afrika kökenli, boyu 30-60 cm. civarında olan çok yıllık ve her zaman yeşil olan bir bitkidir. Yaprakları etli, uzun ve uçlara doğru sivridir. Yapraklarının içinde saydam, jelatinimsi bir nevi yapış yapış bitki özü bulunur. Bitkinin tıbbi kullanım için yapraklarından yararlanılır. Kullanım olarak içten ve dıştan bitkinin özsuyu ve jeli tercih edilir. Bitkinin jeli acımsı bir tattadır.

Kendisinin bilinen tıbbi kullanımı 5500 yıl öncesine dayanmakla beraber M.Ö. 1500 yıllarında Mısır’da yanık, enfeksiyon ve parazit tedavisinde kullanıldığı, tarihte ilk defa Mısırlılar tarafından güzellik banyosu ve cilt bakımı için tercih edildiği, Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın ve Napolyon’un eşi Josephine’nin cilt bakımında bu bitkiyi kullandıkları tarihi kayıtlarda yer alır.

Aloe vera da insan vücudu için gerekli olan 22 amino asit ten 20’si bulunmaktadır.  Kolin, beta karoten, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri ve bakır, kalsiyum, klor, sodyum, potasyum, demir, mangan, magnezyum vb. mineralleri bakımından zengindir.

Dahilen Kullanım Alanları

Anti-kanser aktivitesine sahiptir. Kanserli hücrelerin büyümesini engellediğine dair çalışmalar vardır. Anti-virus aktivitesi sayesinde kızamık, herpes ve HİV’e karşı savaşır. Hepatit yüzünden hasara uğramış karaciğer hücrelerini tamir eder. İmmün sistemi güçlendirir. Kemik erimesini engellemede destektir. Kemik yoğunluğunu arttırır. Kolesterolü düşürür.

Mantar enfeksiyonlarına ve maya hücrelerine (candida) karşı savaşır. Sedef hastalığı tedavisinde iyileştiricidir. Sindirim sistemine dosttur. Bakteri florasının daha iyi çalışmasına destek olur. Kan şekerini azaltarak şeker hastalığı yüzünden oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Vitiligo tedavisinde kullanılır. Fibromiyalji semptomlarını azaltır. Romatizma-artirit tedavisinde iyileşmeye yardımcıdır. Kılcal damarları genişleterek deride kan dolaşımını arttırır.

Deri Üzerindeki Etkileri ve Cilt Bakımında Faydaları

Akne bakterilerini öldürür ve çıbanların iyileşmesini hızlandırır. Yara ve yanık tedavilerinde etkilidir. Ciltteki iltihaplanmaları engeller. Akut ve kronik alerjik reaksiyonlar neticesinde oluşan kaşıntılı deri döküntülerinin iyileşmesini çabuklaştırır. Sinek-Böcek ısırıklarında oluşan kaşıntı ve yanmayı engeller. Jeli ve şampuanı psoriasis rahatsızlığında %83 başarı sağlar. Radyasyon terapisi sonrası oluşan cilt yanıklarına iyi gelir. Saç dersindeki kaşıntılar için aloe vera iyi bir çözümdür. Yara izlerini önler. Cildi temizler ve deri hücrelerinin rejenerasyonunu sağlar. Güneş yanıklarını rahatlatır. Alerjiler de suyu içilecek ve jeli sürülerek derideki alerjilerin azalması sağlanır. Selülit tedavisi için tavsiye edilir.

Kısaca toparlarsak, aloe vera jeli sedef, egzama, alerjik kaşıntılar, sinek ve böcek kaşıntıları, güneş yanıkları, yaralar, yara izleri, mantar ve çıbanlar, akneler, lekeler, yaşlanma belirtileri, saç derisi sorunları, üzerinde etkilidir.

Aloe Vera Bitkisinin Yan Etkileri

Dahili kullanımda: aloe vera kan dolaşımını arttırdığı için menstrüasyon dönemlerinde veya kanamaların fazla olduğu günlerde kullanılmamalıdır. Hamile ve emziren kadınlar ile kronik ishal veya karın ağrısı problemi olanların aloe vera kullanması tavsiye edilmez.

Harici kullanımda: bitki alerjik etkisi olan bir bitkidir. Kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını test etmelisiniz. Soğan, sarımsak ve kaktüs bitkilerin alerjisi olanlarda hafif kaşıntı, batma gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjik reaksiyonu olmayan herkes bitkiyi kullanabilir.

Evde aloe vera yağı yapımı başlıklı yazımıza da göz atmayı unutmayın!

 

görseller https://www.freepik.com sitesinden alınmıştır