ALOE VERA JELİ NASIL KULLANARAK YAPABİLECEĞİMİZ 7 UYGULAMA

Kategori: bitkiler, BLOG | 0

Daha önce Aloe Vera (Sarı Sabır) Bitkisi yazımızda aloe vera bitkisini detaylı olarak tanıtmıştık. Aloe vera ile herhangi bir uygulama yapmadan önce bu yazıyı okumanızda fayda var. Bu yazımızda aloe vera jeli kullanımı ile yapılabilecek basit uygulamalardan söz edeceğiz. Ama önce aloe vera jeli nasıl elde edilir, nasıl saklanır ona değinelim.

Aloe vera bitkisinden jel elde etmek için olgun, etli yaprakları tercih etmeliyiz. Alınan yaprağı ortadan ikiye keserek kaşık yardımı ile jeli sıyırın. Vitamin değerini kaybetmemesi için tahta bıçak ve kaşık kullanmanız yerinde olacaktır.

Elde edilen jeli bir saklama kabına ya da kavanoza alarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Aloe vera jel buzdolabında 3 hafta tazeliğini koruyacaktır. Hemen hatırlatalım, oda sıcaklığında ya da derin dondurucuda saklamak elde edilen jel bozulma ya da vitamin değerini kaybetme riskini arttırabilir.

Aloe Vera Jeli Kullanarak Yapılabilecek 7 Uygulama

  1. Aloe Vera Suyu

Aloe vera jelini maden suyu ile karıştırabilir ya da limon, portakal gibi meyvelerin suyu ile lezzetlendirerek aloe vera suyu elde edebilirsiniz. Aloe vera jeli ya da suyu tüketimi mide ekşimesine (günde 30-90 gr. aloe vera jel), kan şekerini düşürmeye (günde 2 kaşık aloe vera jel), kabızlığı geçirmeye ( 1-2 gr.) yardımcıdır.

  1. Aloe Vera Jeli ile Gargara

Ağız kokusu ve diş sağlığı için su ile seyreltilmiş aloe vera jel ile gargara yapabilirsiniz. Aloe vera içindeki B-stesterol maddesi ağız kokusunu ve iltihaplanmayı önleyicidir.

  1. Aloe Vera Jeli ile Traş Sonrası Bakım

İyi bir nemlendirici ve antibakteriyel olan aloe vera jeli traş sonrası traş kremi olarak kullanabilirsiniz. Kaygan dokusu ile rahatça sürüp cildinizi ferahlatabilirsiniz. Ayrıca küçük sıyrık ve kesikler için faydalı olacaktır.

  1. Aloe Vera Jeli ile Cilt Sorunları

Küçük yaralanmalar, güneş yanıkları, sinek ısırıkları ya da devamlı bakıma ihtiyacı olan sedef, egzama gibi deri rahatsızlıklarını rahatlatmak için cildinize aloe vera jeli ile bakım yapabilir. Sorunlu bölgelerdeki iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.

  1. Aloe Vera Jeli ile Makyaj Temizliği

Kimyasal makyaj temizleyicilerden uzak durmak isteyenlere iyi bir çözümdür.  Aloe vera jeli cildinizi temizler, canlandırır ve ferahlatır.

  1. Aloe Vera Jeli ile Saç Bakımı

Saç derisi problemleriniz ya da kepek sorununuz var ise duştan önce aloe vera jel ile saç maskesi yaparak saç derinizi rahatlatabilirsiniz.

  1. Aloe Vera Jeli ile Cilt Bakımı

Aloe vera jelini cilt bakımınızın her aşamasında ister tek olarak isterseniz başka malzemeler ile karıştırarak yararlanabilirsiniz. Temizleyici, tonik, maske uygulamalarında ve nemlendirici olarak tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan mucizevi bir bitkidir.

 

 

fotoğraflar: freepik.com