HAMİLELİK VE CİLT BAKIMI

Kategori: anne ve bebek, BLOG, cilt bakımı, genel | 0

Hamilelik kadınların yaşadığı en özel süreçlerden biridir ve hamilelik sürecince cilt bakımı için tercih edilen alternatif yöntemlerde azami özen gösterilmesi gereken bir aşamadır. Bu dönemi yaşayan her kadın bilir ki, attığı her adımda kendinin ve bebeğinin sağlığı için kontrol mekanizmasını sonuna kadar çalıştırması gerekmektedir. Hem yiyeceği besinlerde, hem de cildine kullanacağı besinlerde ekstra özen gösterir. Peki hamilelik sürecinde uçucu yağlar kullanılır mı? Aromaterapi uygulamaları hamilelikte nasıl yardımcı olur? Hamileler ev yapımı cilt bakım ürünü kullanmalı mı?

Sorularımızı yanıtlamaya başlamadan önce hamilelik, emzirme dönemi, bebekler, kanser öyküsü olanlar, epilepsi hastaları, kronik rahatsızlıkları bulunanlar ve yüksek tansiyon rahatsızlığına sahip olan herkesin aromaterapi uygulamalarını doktorlarına ya da aromaterapi uzmanlarına danışarak yapmaları gerekmektedir. Sağlığımız her şeyden değerlidir ve riske atılmamalıdır. Bu yazıdaki önerilerimiz bilgilendirme amaçlıdır ve doktorunuza danışmadan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

            Hamilelik döneminde uçucu yağlar kullanılabilir mi?

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde bazı uzmanlar uçucu yağ kullanımını önermemekle birlikte birçok yayında ilk 3 aylık dönemde güvenli kabul edilen bazı uçucu yağlar bulunmaktadır. Burada tercih size ve doktorunuza kalmıştır. Hamileliğinizin ilk 3 ayında uçucu yağlardan yardım almadan taşıyıcı yağlar ile ev yapımı ürünlerinizi hazırlayabilir ya da güvenli kabul edilen yağları kullanabilirsiniz. İlk 3 aylık süreç dışında hamilelik boyunda nasıl her bitkiyi yemiyor ve belli bir diyet uyguluyorsak cilt bakımı sırasında da kaçınmamız gereken uçucu ve taşıyıcı yağlar bulunmaktadır. Her bitkinin farklı türde bedenimize yardımı vardır. Hamilelik döneminde de nasıl anne ve bebeği rahatlatan hamileliği destekleyen bitkiler var ise bu dönemde kaçınmamız gereken (örneğin; östrojen hormonuna etki eden ve adet düzensizliklerinde kullanılan bazı bitkiler) bitkiler de mevcuttur. Bu yüzden aromaterapi yağlarının özelliklerini iyi bilmeli ve riskli olanları kullanmamalıyız.

            Hamilelik Boyunca Güvenli Kabul Edilen Uçucu Yağlar

Bergamot, Karabiber, Kişniş, Köknar, Greyfurt, Limon, Limon, Mandalina, Mersin, Portakal, Nane, Petitgrain, Gülağacı, Mandalina ve Ylang Ylang uçucu yağları.

            Hamileliğin 3. Ayından Sonra Kullanılması Güvenli Olan Uçucu Yağlar

Köknar, Zencefil, Ölmez çiçek, Lavanta, Mersin, Limon, Paçuli, Gül, Gülağacı, Sandal Ağacı, Nane, Ladin, Çay Ağacı, Sedir Ağacı (Virginian) uçucu yağları.

            Hamileliğin 6. Ayından Sonra Kullanılması Güvenli Olan Uçucu Yağlar

Roma Papatyası, Sardunya uçucu yağları.

            Hamilelikte Kullanmaktan Kaçınılması Gereken Uçucu Yağlar

Yıldız Anason, Anason, Fesleğen, Defne, Huş Ağacı, Kafur, Citronella, Cistus (Laden), Adaçayı, Karanfil, Sedir Ağacı, Tarçın, Kimyon, Selvi, Okaliptüs, Rezene, Zufa Otu, Zencefil, Yasemin, Ardıç, Mercanköşk, Pelin Otu, Küçük Hindistan Cevizi (Nutmeg), Kekik, Biberiye, Adaçayı, Tarhun, Kekik ve Wintergreen uçucu yağları.

Uçucu yağlar ile ilgili listemiz Totilo Rebecca Park’ınTherapeutic blending with essential oil:  decoding the healing matrix of aromatherapy yayınına aittir. Listede bulunmayan yağları kontrol etmeden kullanmayınız.

            Hamilelikte Kullanılabilecek Taşıyıcı Yağlar

Tatlı Badem, Susam, Kayısı Çekirdeği, Kuşburnu Çekirdeği, Buğday Ruşeymi, Aloe Vera, Pirinç Kepeği, Devedikeni, Aspir, Hindistan Cevizi, Kakao, Nar Çekirdeği, Üzüm Çekirdeği, Aynısefa yağları…

            Hamilelikte aromaterapi bize nasıl yardımcı olur?

            Hamilelikte sıkça karşılaşılan sabah rahatsızlıklarında, vücutta oluşan ağrı ödemlerde ve vücudumuzun hamileliğe uyum sağlamasında aromaterapi uygulamalarından destek alınabilir.

            Hamileler ev yapımı cilt bakım ürünü kullanmalı mı?

Hamilelik döneminde en çok ihtiyacımız olan şey doğal, zehirsiz, katkısız ürünler ile cilt sağlığımızı korumaya çalışmaktır. Günlük cilt bakımımız dışında hızlı gelişen ve değişen vücudumuza ekstra özen göstermek isteriz. Bu süreçte vücudun topladığı ödem ve şişkinlik bizi rahatsız hissettirebilir. Hızlı kilo alma ile çatlak ve selülit oluşumunu önlemek isteyebilir ve vücudumuz sürekli neme ihtiyaç duyar. Bu dönemde bize masaj yağları ve çatlak selülit oluşumunu engellemek için vücut bakım yağı ve merhemleri yardımcı olur. Bunları evimizde kendimiz yapmak da pek ala mümkündür. Günlük cilt bakım ürünlerinizi yeniden tasarlayabilirsiniz.

            Hamileler İçin Ev yapımı Ürünler Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Daha öncede belirttiğimiz gibi bu tarifler ve ipuçları bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan uygulamayınız.
  • Ev yapımı ürünler için uçucu ve diğer yağları seçerken güvenilir markaları tercih ediniz. Sentetik ve işlem görmüş yağlardan uzak durunuz. Yağ seçiminde merak edilenler için uçucu yağ satın alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı inceleyiniz.
  • Karşılaştığınız tarifler özellikle “Hamileler” için tasarlanmamışsa mutlaka kontrol ediniz. İçinde güvenli yağlar dışında hamilelikte uçucu yağların seyretme oranları da farklıdır. Tariflerde %1 den fazla uçucu yağ kullanmayınız.
  • Tariflerinizi hazırlarken uçucu yağ ölçüsünde hamileler için genel kural, kullanımı güvenli olan yağlar için yüzde bir (% 1) seyreltmedir. 100 ml yağ için 25 damla uçucu yağ kullanınız.

 

kaynakça: Totilo Rebecca Park, Therapeutic blending with essential oil: decoding the healing matrix of aromatherapy, Rebecca at the Well Foundation (2013).

 

 

 

 

 

 

görseller: freepik.com