BEBEKLER VE ÇOCUKLAR İÇİN AROMATERAPİ

Kategori: anne ve bebek, BLOG | 0

Evimizde uçucu yağlar ile tarifler yaratmayı düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen bebekler ve çocuklar için potansiyel kullanım alanları ve yararlarıdır. Aromaterapi ürünleri ve uygulamaları tüm yaş grupları için faydalı olsa da hamileler, emzirme döneminde olanlar, bebekler, çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlıkları olan kişilerde farklı dozlar ve farklı bitkiler ile doğru yapıldığında iş yarar. Bu da bizi her tarifi çocuğumuz için uygulayamayacağımız gerçeğine götürür.

Doğru yapılmış aromaterapi karışımları bebeklerinizin büyüme evresinde karşılaşabileceğiniz pek çok soru ile mücadele etmenize yardımcıdır. Pişik sorunları, sindirim ve gaz problemleri, uyku düzensizleri, vücut bakımı, saç sorunları gibi konularda size zehirsiz ve yan etkisiz seçenekler sunar.

Bebekler ve çocuklar için aromaterapi uygulamaları tıpkı bebeklerinizin gıdalara alışması gibi adım adım yapılır. Belli yaş gruplarına belli yağlar farklı miktarlar ile güvenli olarak kullanılmalıdır.

Dikkat gerektiren bir başka konu ise uçucu yağ seçiminde mutlaka yağın latince adına bakılarak ürün alınmalıdır. Bunun sebebi ise bir bitkinin birçok türü olabilir ve o türler içinden bazıları bebeklerin ve çocukların kullanımına uygunken bazıları değildir. Örneğin; Kekik yağı (Thymus vulgaris) çok güçlü bir yağ olduğu için çocuklara önerilmemekle beraber buna bir alternatif olarak Kekik Linalool yağı (Thymus vulgaris linalool) kullanılabilir. Tariflerinizi oluştururken ve hazırlarken tavsiye edilen yağlarının dışına çıkmamanız en iyi sonucu almanıza yardımcı olur.

Bebekler ve Çocuklar İçin Ev Tapımı Ürün Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebekler ve çocuklar için aromaterapi uygulamaları yapmadan önce mutlaka doktorunuza ya da konunun uzmanına danışın. Yapacağınız uygulamaların tıbbi tedavinin yerine geçmediğinin bilincinde olun.
  • Bebekler için uçucu yağların kullanımı konusunda yayınlanmış kaynaklarda görüş ayrılıkları bulunduğunu ve kaynakların farklılık gösterebileceğini göz önüne alarak birden fazla görüş alıp tariflerinizi oluşturun. Örneğin kimi kaynaklar ilk 6 ay, kimileri ilk 3 ay bebekler için uçucu yağ kullanımını tavsiye etmezken kimi kaynaklar yeni doğan bebekler için Alman Papatyası, Roma Papatyası vb. birkaç uçucu yağı güvenli bulmaktadır.
  • Bebekler ve çocuklar üzerlerinde herhangi bir özel yağ veya karışım kullanmadan önce alerjisi olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için bir deri yama testi yaptığınızdan emin olun.
  • Bebekler ve çocuklarda eğer fıstık alerjisi olma ihtimali var ise fındık, ceviz, tatlı badem, makemia fındığı vb. yağların sürüldüğünde alerji yapma riski vardır. Dikkatli olun.
  • Yetişkinler için yayınlanmış olan tarifleri ya da ürünleri bebeklerinizde kullanmayınız. Bebek ve çocuklarda tarifler hazırlanırken uçucu yağların oranları tamamen farklıdır.
  • Medline Plus’a göre, henüz ergenlik aşamasına ulaşmamış genç erkek cildine Lavanta yağı uygulamak güvensizdir. Bu, normal hormon dengesi üzerinde ters bir etkiye neden olabilecek Lavanta esansiyel yağının hormon bezlerine etkilerinden kaynaklanmaktadır.
  • Aromaterapi karışımlarınızı hazırlamak için mevcut en iyi kalitede yağları kullanın, böylece en iyi sonuçları elde edin. Doğru ve kaliteli yağ seçimi için; Uçucu Yağ Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı inceleyebilirsiniz.
  • Gözetiminiz dışında çocuklarınızın uçucu kullanmasına izin vermeyin.
Brown bottles with oils, greenery and flowers lie on brown napkin

Bebekler ve Çocuklar İçin Uçucu Yağ Miktarı Tablosu

Yaş Taşıyıcı Yağ Miktarı Uçucu Yağ Miktarı
Yeni Doğan 10 ml 1 damla
2 – 6 Ay 10 ml 1-2 damla
6 – 12 Ay 10 ml 1-3 damla
1 – 4 Yaş 10 ml 4-8 damla

Tablodaki ayarlama: 10 ml. lik taşıyıcı yağ içine konulacak esansiyel yağ miktarıdır.

Bebekler İçin Güvenli Kabul edilen Sabit (Taşıyıcı) Yağlar

Birçok sabit yağ bebek cildine dosttur. Liste çok uzundur ve her kaynak bir kısım yağ hakında sınırlı bilgiler kullanmaktadır. Bir de bu yağların bebekler kaç aylıkken rahatlıkla kullanılacağı da başlanacağı hakkındaki bilgiler her yağ için yeterli olmadığı gibi bilgiler tutarlı da değildir. Bu yüzden genelleme olarak biz 0-6 aylık ve 6 aylıktan büyük bebeklerin güvenli şekilde kullanabileceği yağları ayırdık. Listemizi sade tutmaya çalıştık. Liste dışındaki yağları ayrıca araştırarak kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

0 -6 aylık bebeklerde cilt bakımında kullanabileceğiniz yağlar

Tatlı badem yağı, jojoba yağı, buğday rüşeymi yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, ayçiçeği yağı…

6 aylıktan büyük bebeklerde cilt bakımında kullanabileceğiniz yağlar

Tatlı badem yağı, jojoba yağı, buğday rüşeymi yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, aynısefa yağı, kakao yağı, karite yağı, avokado yağı, susam yağı, ayçiçeği yağı…

Bebekler İçin Güvenli Kabul Edilen Uçucu Yağlar

Kaynaklara göre liste değişiklik gösterebilir ve listeye birçok uçucu yağ eklenebilir.

3 aylıktan büyük bebeklerde kullanabileceğiniz uçucu yağlar

Sarı Alman Papatyası (Anthemis nobilis), Sarı Romen Papatyası (Matricaria rectutia) yağları, lavanta yağı (Lavandula angustifolia), Civanperçemi yağı (Achillea millefolium), Mandalina yağı (Citrus reticulata)

6 aylıktan büyük bebeklerde kullanabileceğiniz uçucu yağlar

Bergamot yağı (Citrus bergamia), Sedir ağacı yağı (Atlas/Virginia), Neroli yağı (Citrus aurantium), Çay ağacı yağı (Melaleuca alternifolia), Limon yağı (Citrus limon), Palma Rosa (Cymbopogon martinii), Itır yağı ( Pelargonium graveolens), Gül yağı (Rose damascena), Turunç yağı (petitgrain / Citrus aurantium), Altınotu yağı (Helichrysum angustifolium).

2 yaşından büyük bebeklerde kullanabileceğiniz uçucu yağlar

Adaçayı yağı (Salvia sclarea), limonotu (lemongrass), Mür yağı (Commiphora myrrha), Paçuli yağı (Pogostemon cablin), Nane yağı (Mentha cardiaca, Mentha spicata), Zencefil yağı (Curcuna longa), Karanfil yağı (Syzygium aromaticum, Eugenia aromatica), Zencefil yağı (Zingiber offinale), Sığla / Frankinsence yağı (Bosvelia carterii)…

 

 

 

KAYNAKÇA

Valerie Ann Worwood, Aromatherapy for the Healthy Child: More Than 300 Natural, Nontoxic, and Fragrant Essential Oil Blends, New World Library Printing, (2000).

Totilo Rebecca Park, Therapeutic blending with essential oil: decoding the healing matrix of aromatherapy, Rebecca at the Well Foundation (2013).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

görseller: freepik.com